03.07.2003

Tajemniczy amerykański inwestor

W tym tygodniu norweska grupa Reitan podpisała umowę o sprzedaży swej polskiej sieci Rema 1000 Poland. Nabywcą jest amerykańska firma DRD Food Emporium prowadząca sklepy w USA i na Ukrainie.

- Sprzedaliśmy Remę 1000 Poland w ostatni poniedziałek - poinformował Rzeczpospolitą Magnar Mokkeldard, dyrektor ds. fuzji i przejęć w grupie Reitan, która od początku lat 90. lat rozwijała w Polsce swą sieć supermarketów Rema 1000. Według dyrektora Mokkeldarda nabywcą jest amerykańska firma DRD Food Emporium. Kwota transakcji jest tajemnicą handlową. Bliższych informacji o nowym inwestorze dyrektor grupy Reitan nie chciał nam udzielić. Danych o DRD Food Emporium nie ma też w Internecie. Informacji o nowym właścicielu nie udziela także na razie Rema 1000 Poland.

- W ciągu dwóch dni wydamy komunikat w tej sprawie – powiedziała Rzeczpospolitej Katarzyna Kułaga z działu marketingu spółki, która informuje tylko, że DRD Food Emporium prowadzi sklepy Food Emporium w USA. W Internecie pod hasłem Food Emporium znajduje się strona znanych amerykańskich sklepów należących do grupy The Great Atlantic &Pacific Tea Company, która prowadzi kilka sieci handlowych w USA i Kanadzie. Niedawno magazyn branżowy "Handel" wymienił ją jako kandydata do kupna norweskiej sieci. - Proszę się nie sugerować informacjami w "Handlu" - zastrzega tymczasem Katarzyna Kułaga.

Podczas trwających od kilku miesięcy negocjacji dotyczących sprzedaży polskiej Remy 1000 wymieniano różne firmy jako prawdopodobnych nabywców sieci. Najwięcej emocji wzbudziły pogłoski sugerujące, że Remę kupi największa światowa sieć handlowa - amerykański Wal-Mart - co zdementowała stanowczo grupa Reitan.

Według Katarzyny Kułagi nowy właściciel polskiej Remy zamierza się skoncentrować na wzmocnieniu jej pozycji w centralnej i północnej Polsce. Głównie ze względów logistycznych (centralny magazyn sieci jest w Łodzi). W rezultacie z 43 obecnie supermarketów Remy 1000 około 8 sklepów w południowej i wschodniej części kraju może zostać zamkniętych. Na stanowisku prezesa spółki pozostanie Morten Carlson.

O działającej w Polsce od około 10 lat Remie było głośno pod koniec lat 90. przy okazji konfliktu spółki z jej franszyzobiorcami. W rezultacie sieć zrezygnowała z franchisingu i skoncentrowała się na rozwijaniu własnych sklepów. Według danych Remy 1000 Poland, obroty jej sieci w 2002 r. wyniosły 250 mln zł. To jedyna informacja finansowa, jaką podaje spółka, która nie publikuje swych sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B. Być może tę praktykę zmieni nowy właściciel sieci.

Więcej: Rzeczpospolita, 3 lipiec 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0