Potencjał w sieci

Czwartek
31.07.2003
Systemy franczyzowe działające w branży kosmetycznej radzą sobie świetnie na polskim rynku. Nie wystarczy jednak sprzedawać wyłącznie produktów jednej marki, lecz np. dodać do tej oferty interesującą usługę.
 
Każdy przedsiębiorca marzy o dodatkowych źródłach dochodu, o tym, by jego firma dynamicznie rozszerzała swoje kanały dystrybucyjne. Kto jednak ma na to pieniądze? Wbrew pozorom można to zrobić bez większych nakładów inwestycyjnych. Wystarczy założyć sieć franczyzową. Należy tylko pamiętać, że każdy biznes wymaga ciężkiej pracy, a recepty na „szybkie pieniądze” nikt jeszcze nie wynalazł. Franczyza sprawdza się w każdej branży, która wymaga rozwoju sieci wielu jednostek, prowadzonych według jednolitego standardu (np. hotele, restauracje, sklepy). W przypadku branży kosmetycznej zdała egzamin całkiem nieźle. Dowodem tego są firmy takie jak Dr Irena Eris czy Yves Rocher.

Szybki biznes

- W pierwszych latach działalności upada 90% firm. W przypadku franczyzy jest to tylko kilka procent - uważa Renata Zbiec-Travaglia, konsultant ds. franczyzy włoskiej firmy Quadrante. To główny powód, dla którego sieci franczyzowe zaczęły opanowywać Polskę. W 2002 r. w kraju działało już ponad 120 systemów tego typu (z tego 56% to systemy polskie).

W polskiej branży kosmetycznej franczyza pojawiła się już w 1989 r. Francuska firma Yves Rocher w ten właśnie sposób zaistniała na naszym rynku. Firma ma obecnie 30 biorców licencji, a w tym roku przybędzie kolejny - w Olsztynie. - Sklepy prosperują bardzo dobrze. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jesteśmy blisko osiągnięcia obrotów takich, jakie notuje firma Eris - mówi Anna Krupa, dyrektor generalna Yves Rocher Polska.

O sukcesach, jakie może odnieść sieć, świadczą Drogerie Natura. Właścicielem tej marki jest Polbita - dystrybutor kosmetyków, produktów do higieny i chemii gospodarczej. Najpierw działał jako hurtownia, potem zajął się sprzedażą detaliczną.- Sieć tworzyliśmy, opierając się na wzorach zachodnich. Okazało się, że to bardzo dobry biznes - i dla dawcy i dla biorcy - mówi Robert Krupski, dyrektor działu rozwoju Polbity. W Polsce jest już ponad 320 punktów Drogerii Natura, z czego ponad 260 prowadzą franczyzobiorcy. - To niekwestionowany lider franczyzy w branży kosmetycznej. Miarą tego sukcesu jest wielkość sieci oraz fakt, że biorcy otwierają kolejne sklepy tej samej firmy - twierdzi Arkadiusz Słodkowski, dyrektor Profit system, firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie franczyzy.

Więcej niż krem

Ciekawym przypadkiem jest też sieć Kosmetycznych Instytutów Dr Irena Eris. Są to salony kosmetyczne, wykonujące zabiegi oparte wyłącznie na preparatach Eris. Ten przypadek potwierdza tezę, że sprzedaż kremów jednego rodzaju czy preparatów tylko jednej marki jest nieopłacalna w ramach sieci franczyzowej. Tu sprzedaż kosmetyków jest dodatkiem do usług. - Mimo tego urozmaicenia, firma niedawno stwierdziła, że jej oferta jest zbyt wąska, więc we współpracy z Wellą prowadzi jeszcze kosmetykę upiększającą i wizaż. Dodano więc do oferty obcą markę - i to jest dobry kierunek, tak powinno się robić - radzi Arkadiusz Słodkowski. Ta sieć ma jeszcze inny, ukryty pomysł na zysk. - Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris to koncept bardziej marketingowy niż nastawiony na zwiększenie sprzedaży - idąc do lekarza dermatologa, dowiadujemy się, że Eris ma akurat kosmetyki dobre dla nas - dodaje.

Więcej: Monika Kruszewska, Businessman Magazine, Nr 8, sierpień 2003
Businessman Magazine

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018