Ekspansja sieci Mr Hamburger

Czwartek
21.08.2003
300 placówek ma liczyć sieć polskich fast foodów Mr Hamburger. Firma chce przyciągnąć partnerów niskimi kosztami adaptacji i wyposażenia lokali.
 
W południowej Polsce działa 40 barów Mr Hamburger, z których 13 jest własnością firmy Pakt (założyciela sieci), reszta, po połowie, należy do franczyzo- i licencjobiorców. - Na obecnym etapie rozwoju chcemy, aby nasze lokale powstawały w odległości do 100 km od Katowic. Docelowo jednak myślimy o rozwinięciu sieci w całym kraju. Niedługo otwieramy lokal w Kielcach, ale nie nastawiamy się tylko na duże miasta, chcemy także działać w miejscowościach poniżej 20-30 tys. mieszkańców. Uważam, że na rynku jest miejsce dla nawet 300 naszych placówek i do takiej liczby będziemy dążyć - deklaruje Marek Papierniak, współwłaściciel Mr Hamburgera. Sieć chce przyciągnąć partnerów niskimi kosztami otwierania lokali. Aranżacja wnętrza kosztuje 5-7 tys. zł, wyposażenie ok. 15 tys. zł.

Franczyza coraz ważniejsza

Firma przyjęła dwie metody przyciągania partnerów do współpracy: udzielenie franczyzy i licencji. - W coraz większym stopniu stawiamy na pierwsze rozwiązanie. Franczyza różni się u nas od licencji większym przywiązaniem naszych partnerów do sieci - mówi Papierniak. Opłata wejściowa wynosi 8 tys. zł. Oprócz tego każdy bar odprowadza określony procent obrotu (jest to każdorazowo negocjowane) do kasy sieci.

Bary Mr Hamburger są zlokalizowane przede wszystkim w pieszych ciągach komunikacyjnych (centra miast), przy głównych drogach (np. stacje benzynowe) oraz w centrach handlowych. Mają one powierzchnię od 30 do 50 m2 (przynajmniej 8-10 miejsc siedzących). Nie istnieje konieczność jednakowego wyposażania placówek, chociaż np. w kolorystyce dominują barwy pastelowe.

Detal, hurt i produkcja

Pierwszy lokal uruchomiony został w grudniu 1990 r. w Chorzowie. W roku 2002 obroty sieci wyniosły 12 mln zł (właściciele nie chcą ujawnić zysku). Szefowie Mr Hamburgera uważają, że główną konkurencją dla ich sieci są zachodnie sieci, takie jak McDonald’s czy KFC. - Znajdujemy się jednak w zupełnie innej półce cenowej. Ceny hamburgerów zaczynają się od 2,4 zł, zestawy od 6,3 zł - mówi Papierniak. Menu jest wspólne dla wszystkich lokali (m.in. flaki, bogracz, szaszłyki). Możliwe jest niekiedy wprowadzenie własnych potraw, cieszących się regionalnym popytem (np. pierogów).

Oprócz działalności handlowej (także hurtownie Mr Hamburger) rozwijana jest również sfera produkcyjna. Głównym produktem jest sos do hamburgerów pod nazwą handlową Mr Hamburger.

Więcej: Nowości Gastronomiczne, Puls Gastronomii, nr 8, sierpień 2003
Nowości Gastronomiczne

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018