26.08.2003

MBE w katalogu firm

Mail Boxes Etc. – największa na świecie amerykańska sieć franczyzowa świadcząca usługi dla dla MSP i klientów indywidualnych - wkracza do Polski. I poszukuje franczyzobiorców.

We wrześniu rusza pilotażowa jednostka Mail Boxes Etc. w Katowicach. Punkty MBE charakteryzowane są jako „one-stop-shops”, co oznacza kompleksową obsługę w zakresie transportu paczek i listów oraz innych usług dla biznesu oraz klientów indywidualnych. Oferta MBE zawiera m.in.: usługi skrytek adresowych, przyjmowanie i odbiór przesyłek kurierskich oraz ich profesjonalne pakowanie, sprzedaż artykułów biurowych i pakowych, usługi poligraficzne oraz oprawy dokumentów.

Firma Mail Boxes Etc. została przejęta w kwietniu 2001 r. przez UPS, największą na świecie firmę zajmującą się doręczaniem przesyłek. Master biorcą MBE w Polsce jest katowicka Parta Sp. z o.o. - Polski rynek oferuje wielkie możliwości ekspansji. Dla usług MBE istnieje ogromny segment klientów biznesowych, którzy oczekują wygodnej i efektywnej obsługi outsourcingowej, również pod względem czasowym, a taką oferuje MBE - powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Partyka, właściciel firmy Parta i osoba odpowiedzialna za rozwój i działania sieci MBE w Polsce.

Szczegóły inwestycji

MBE zamierza uruchomić w Polsce 2 punkty do końca 2003 r. i od 70 do 100 punktów w ciągu 10 lat. W związku z tym poszukuje franczyzobiorców. Uruchomienie punktu MBE to inwestycja rzędu 200-250 tys. zł. Miesięczne opłaty wynoszą 7% (opłata licencyjna) i 2% (opłata marketingowa). Licencja sprzedawana jest na 10 lat. Punkty MBE będą otwierane w miastach powyżej 150 tys. mieszkańców. Lokal musi spełniać szereg kryteriów: powierzchnia 100-150 m2, łatwo dostępny parking przed punktem i tylny podjazd do odbioru przesyłek. Przewiduje się trzy rodzaje lokalizacji:

  • w centrach handlowych (pasażach handlowych, w śródmieściu i na osiedlach)
  • w centrach biznesowych lub finansowych
  • w miejscach niestandardowych (lotniska, hotele, miasteczka studenckie czy bazy wojskowe)

Przed podjęciem działalności franczyzobiorca przechodzi gruntowne trzyetapowe szkolenie, teoretyczne i praktyczne. Jednostka pilotażowa w Katowicach, przy Al. Korfantego 44a, będzie spełniać potrójną rolę: oprócz bieżącej obsługi klientów będzie punktem wzorcowym i centrum szkoleniowym dla wszystkich przyszłych franczyzobiorców.

Więcej: Franchising Info nr 3

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Joanna Hayder

dziennikarz
Napisz do autora