Glimar inwestuje około 374 mln zł

Środa
28.02.2001
Inwestycje Rafinerii Glimar
 
Puls Biznesu opisał program inwestycyjny jednej z połódniowych firm petrochemicznych. Rafineria Glimar rozpocznie niebawem budowę instalacji hydrokompleksu. Realizacja tego projektu ma umożliwić zmianę struktury produkcji i przetrwanie na coraz trudniejszym rynku petrochemicznym. Projekt ma pochłonąć około 100 mln EUR (374 mln zł).

W najbliższych tygodniach w Rafinerii Glimar w Gorlicach ruszy budowa instalacji hydrokompleksu. Koszt inwestycji wyniesie blisko 100 mln EUR (około 374 mln zł). Przedsięwzięcie jest finansowane przez konsorcjum zorganizowane przez Bank Przemysłowo-Handlowy. 20 proc. będzie stanowił udział własny Rafinerii Glimar - napisał Puls Biznesu.

- 26 lutego konsorcjum wpłaciło zaliczkę dla wykonawcy - firmy Lurgi Ol Gas Chemie GmbH z Niemiec. To oznacza, że faktycznie rozpoczęliśmy realizację tej kosztownej instalacji. Nie bez znaczenia dla przedsięwzięcia jest fakt, że część kredytu jest gwarantowana przez Hermesa - niemiecką rządową agendę ds. wspierania eksportu - powiedział Pulsowi Biznesu Tomasz Biodrowicz, główny specjalista ds. reklamy i promocji Rafinerii Glimar.

Wejście w niszę

Zgodnie z planem, budowa hydrokompleksu zakończy się w 2004 r. Jego uruchomienie umożliwi wytwarzanie wielu nowych specyfików naftowych, takich jak nafty, rozpuszczalniki, oleje bazowe i gotowe oleje smarowe dla przemysłu i motoryzacji. Dodatkowo produkowane będą tutaj oleje napędowe o niskiej zawartości siarki.

- Obecnie 97 proc. produkcji stanowią paliwa silnikowe. Dzięki hydrokompleksowi radykalnie wzrośnie udział innych produktów - powiedział dla Pulsu Tomasz Biodrowicz.

Rafinerie Południowe, w tym Glimar, nie mają większych szans konkurować z PKN Orlen, Rafinerią Gdańską czy rafineriami ze Słowacji i Czech w dziedzinie produkcji benzyn i oleju napędowego. Glimar wejdzie więc w produkcję niszową, która stwarza nadzieję na przetrwanie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Takiego dużego programu rozwoju opartego na nowych produktach nie mają inne rafinerie południowe.

Bez prywatyzacji

Według Macieja Giereja, członka zarządu Nafty Polskiej, w związku z realizowaną strategią rozwoju Glimaru (w którym 75 proc. udziałów ma Nafta Polska, a resztę Skarb Państwa i pracownicy) nie jest przewidziana prywatyzacja firmy w najbliższych latach. Rafineria przechodzi natomiast proces restrukturyzacji, w którego ramach są wydzielane i usamodzielniane spółki o charakterze pomocniczym. Redukowane jest również zatrudnienie - do końca tego roku liczba pracowników ma spaść z 610 do około 570. Dwie inne rafinerie południowe - Trzebinia i Jedlicze - od kilku lat należą do PKN Orlen.

- W marcu gotowe będzie memorandum prywatyzacyjne dla Rafinerii Jasło. Analizujemy też pod kątem prywatyzacji program wydzielania spółek i tworzenia struktury holdingowej w Rafinerii Czechowice - podsumowuje dla Pulsu Biznesu Maciej Gierej.

Więcej: Paweł Janas, Puls Biznesu 28 lutego 2001, str.6

Puls Biznesu

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

82 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

nice post. Thanks for sharing such an interesting and witty post with us. Electromagnetic spider repellent

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Really very interesting website i like it such a great content MBA Marketing Assignment Help

82 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Jak urządzić sklep, by odnieść sukces

Urządzając sklep nie zapomnijmy również o odpowiednim wyposażeniu magazynu w wózki i regały magazynowe. To jest klucz do sukcesu, by panował tam porządek. W ten...

19 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2018