28.02.2001

Glimar inwestuje około 374 mln zł

Inwestycje Rafinerii Glimar

Puls Biznesu opisał program inwestycyjny jednej z połódniowych firm petrochemicznych. Rafineria Glimar rozpocznie niebawem budowę instalacji hydrokompleksu. Realizacja tego projektu ma umożliwić zmianę struktury produkcji i przetrwanie na coraz trudniejszym rynku petrochemicznym. Projekt ma pochłonąć około 100 mln EUR (374 mln zł).

W najbliższych tygodniach w Rafinerii Glimar w Gorlicach ruszy budowa instalacji hydrokompleksu. Koszt inwestycji wyniesie blisko 100 mln EUR (około 374 mln zł). Przedsięwzięcie jest finansowane przez konsorcjum zorganizowane przez Bank Przemysłowo-Handlowy. 20 proc. będzie stanowił udział własny Rafinerii Glimar - napisał Puls Biznesu.

- 26 lutego konsorcjum wpłaciło zaliczkę dla wykonawcy - firmy Lurgi Ol Gas Chemie GmbH z Niemiec. To oznacza, że faktycznie rozpoczęliśmy realizację tej kosztownej instalacji. Nie bez znaczenia dla przedsięwzięcia jest fakt, że część kredytu jest gwarantowana przez Hermesa - niemiecką rządową agendę ds. wspierania eksportu - powiedział Pulsowi Biznesu Tomasz Biodrowicz, główny specjalista ds. reklamy i promocji Rafinerii Glimar.

Wejście w niszę

Zgodnie z planem, budowa hydrokompleksu zakończy się w 2004 r. Jego uruchomienie umożliwi wytwarzanie wielu nowych specyfików naftowych, takich jak nafty, rozpuszczalniki, oleje bazowe i gotowe oleje smarowe dla przemysłu i motoryzacji. Dodatkowo produkowane będą tutaj oleje napędowe o niskiej zawartości siarki.

- Obecnie 97 proc. produkcji stanowią paliwa silnikowe. Dzięki hydrokompleksowi radykalnie wzrośnie udział innych produktów - powiedział dla Pulsu Tomasz Biodrowicz.

Rafinerie Południowe, w tym Glimar, nie mają większych szans konkurować z PKN Orlen, Rafinerią Gdańską czy rafineriami ze Słowacji i Czech w dziedzinie produkcji benzyn i oleju napędowego. Glimar wejdzie więc w produkcję niszową, która stwarza nadzieję na przetrwanie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Takiego dużego programu rozwoju opartego na nowych produktach nie mają inne rafinerie południowe.

Bez prywatyzacji

Według Macieja Giereja, członka zarządu Nafty Polskiej, w związku z realizowaną strategią rozwoju Glimaru (w którym 75 proc. udziałów ma Nafta Polska, a resztę Skarb Państwa i pracownicy) nie jest przewidziana prywatyzacja firmy w najbliższych latach. Rafineria przechodzi natomiast proces restrukturyzacji, w którego ramach są wydzielane i usamodzielniane spółki o charakterze pomocniczym. Redukowane jest również zatrudnienie - do końca tego roku liczba pracowników ma spaść z 610 do około 570. Dwie inne rafinerie południowe - Trzebinia i Jedlicze - od kilku lat należą do PKN Orlen.

- W marcu gotowe będzie memorandum prywatyzacyjne dla Rafinerii Jasło. Analizujemy też pod kątem prywatyzacji program wydzielania spółek i tworzenia struktury holdingowej w Rafinerii Czechowice - podsumowuje dla Pulsu Biznesu Maciej Gierej.

Więcej: Paweł Janas, Puls Biznesu 28 lutego 2001, str.6

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0