Nicole jak McDonald’s?

Wtorek
07.10.2003
Firma Nicole, sprzedająca tanie odpowiedniki drogich perfum, rozwija w zawrotnym tempie swoją sieć franczyzową – napisał w artykule „Tani zapach wielkich pieniędzy” miesięcznik Profit.
 
Warszawska rozlewnia tanich perfum Nicole naśladuje nie tylko wody toaletowe wielkich koncernów kosmetycznych, ale i triki marketingowe opracowane przez McDonald’s. Robi to jednak tak zmyślnie, że twórcy oryginałów nawet nie próbują protestować. Cóż, biznesmeni w krajach postkomunistycznych z konieczności chadzają na skróty, bo brakuje im kapitału na wielkie innowacyjne inwestycje. (...)

Zgodność z prawem

W ciągu dwóch lat działalności Nicole zdobyła setki tysięcy klientów. Polacy chcą ładnie pachnieć, ale są za biedni, żeby kupować perfumy po kilkaset złotych za flakon. A wody Nicole są tańszą alternatywą dla drogich, markowych perfum. W dodatku legalną, ponieważ prawo nie przewiduje możliwości zastrzeżenia zapachu. (...) Co innego logo i kształt opakowania. Butelki Nicole mają niewiele wspólnego z eleganckimi, dopracowanymi flakonami Hugo Bossa czy Chanel. Właściciel warszawskiej rozlewni wód toaletowych bardzo dba bowiem o to, by działać zgodnie z prawem. Nie może przecież ryzykować utraty 64 działających na zasadzie franczyzy punktów, które co miesiąc do kasy jego firmy odprowadzają 15 groszy od każdego mililitra sprzedanych perfum. Dlatego też swoje wody oznacza numerami. (...)

Marketing ściągnięty z McDonald’s

Know-how Nicole zawarty jest w liczącym ponad sto stron podręczniku operacyjnym. - Bez tej książki moja firma nie mogłaby funkcjonować - przyznaje Profitowi Roman Fon, właściciel Nicole. Pytany o jej pochodzenie, bez skrępowania wyjaśnia, że jest to kopia podręcznika operacyjnego McDonald’s. Kilka lat temu Roman Fon zgłosił się do McDonald’s z propozycją uruchomienia restauracji w Chorwacji i przeszedł szkolenia obowiązkowe dla każdego, kto stara się o licencję franczyzową. Tym sposobem dowiedział się wszystkiego na temat zakładania i rozkręcania sieci. - Nie planowałem otwierania restauracji i już wtedy myślałem o perfumach - wyjaśnia Profitowi Fon. Spora, oprawiona w przezroczystą okładkę książka to nic innego, jak ładnie wydane notatki z wykładów. (...)

Biznes, który się zwraca po pół roku

Uruchomienie punktu sprzedaży Nicole to wydatek 24 tys. złotych. Tyle kosztuje lada, szafa, 106 dozowników i butli z perfumami, a także dowóz i zamontowanie sprzętu. Licencja nie kosztuje nic. Potem już wystarczy tylko oddawać Nicole 15 groszy od każdego mililitra sprzedanej wody, która niezależnie od numeru zapachu kosztuje w sklepie 1 zł i 10 groszy. Rodisław Donczew, jeden z franczyzobiorców Nicole, powiedział Profitowi, że inwestycja zwróciła mu się po trzech miesiącach. (...)

Więcej: Karolina Sobczak „Tani zapach wielkich pieniędzy”, Profit, nr 10, październik 2003
Forbes

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018