13.10.2003

Jest nadzieja na bliskie kontakty

Na targach w Mediolanie nie brakowało chętnych do współpracy z Polską. O efektach przekonamy się wkrótce.

W dniach 3-7 października w Mediolanie odbywała się impreza targowa Franchising & Partnership. Była ona doskonałą okazją do nawiązania licznych kontaktów handlowych, również dla polskich przedsiębiorców. Tym bardziej, że rząd włoski sfinansował kilku osobom udział w imprezie.

Salony piękności i poligrafia

Na targach oferty zaprezentowało prawie 400 firm. Jak na Włochy przystało, dominowała branża odzieżowa. Najliczniej reprezentowane były sieci sklepów z odzieżą dla dzieci. Polską reprezentację bardziej jednak interesowały firmy bieliźniarskie. - Chciałbym zostać polskim partnerem włoskiej firmy sprzedającej dobrą jakościowo bieliznę w rozsądnych cenach. Przeprowadziłem tu kilka rozmów. Większość firm nastawiona jest jednak na sprzedaż licencji franczyzowej, mnie zaś interesuje działalność na szerszą skalę - mówił Jarosław Sufranek, uczestnik polskiej misji. Dużym zainteresowaniem polskich delegatów cieszyły się również wystawiające się firmy z branży gastronomicznej.

Polskim rynkiem żywo interesowała się też amerykańska firma Sign'a'Rama, oferująca szeroki zakres usług poligraficzno-marketingowych. Kilka firm oferowało także franczyzowe sieci salonów piękności. Szczególne zainteresowanie budziły nowoczesne systemy odchudzania i ujędrniania ciała.

Daleko, ale blisko

Mimo odległości dzielącej Polskę i Włochy, współpraca gospodarcza między naszymi krajami rozwija się bardzo dobrze. Wiele z obecnych na targach włoskich sieci franczyzowych jest już obecnych w Polsce. Inne są otwarte na możliwości ekspansji na nasz rynek. Jedyną barierą jest poziom cen włoskich systemów. Nie chodzi tu tylko o koszty inwestycji franczyzowych, te nie są bowiem zbytnio wygórowane, ale proponowane finalne ceny produktów. Doświadczenia pokazują jednak, że firmy, którym zależy na naszym rynku, potrafią dostosować ofertę do jego wymagań i możliwości.

Źródło: Monika Niewinowska, Puls Biznesu, Przedsiębiorca, 13 października 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0