Środa
05.11.2003
Prezentujemy skrót wiadomości z prasy codziennej i branżowej o firmach SNC, Mail Boxes Etc, American Hot Dog i Leśnym Runie.
 

Dyskontowa ekspansja SNC

Krakowska spółka SNC (Super Niskie Ceny), która od końca lat 90. rozwija sieć tanich, dyskontowych sklepów z odzieżą, planuje w 2004 r. zwiększyć liczbę swych placówek do 233 - 250, otwierając nowe na północy Polski. Obecnie w sieci SNC działa 180 sklepów, z czego 2/3 na zasadach franchisingu. Większość odzieży sprzedawanej w sklepach SNC (70-180 proc.) pochodzi z importu. Z tego połowa to produkcja na zlecenie i często według wzorów SNC. Spółka chce otwierać nowe sklepy w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Liczy też na znaczący wzrost obrotów, które w ubiegłym roku wyniosły 45,8 min zł.
Źródło: Rzeczpospolita, Przedsiębiorstwa – Finanse, 29 października 2003

Pierwszy w Polsce punkt Mail Boxes

4 listopada w Katowicach został otwarty pierwszy w kraju punkt amerykańskiej sieci Mail Boxes Etc (MBE). Placówki te świadczą usługi kurierskie i pocztowe, zapewniają dostęp do komputera, wykonują kserokopie dokumentów, ich oprawę itp. Mail Boxes Etc. osiąga 1,5 mld dol. rocznego przychodu i zysk netto rzędu 20 mln dolarów. Od dwóch lat wchodzi w skład światowej kurierskiej grupy UPC. System Mail Boxes Etc. działa na zasadzie franchisingu.
Źródło: Rzeczpospolita, Przedsiębiorstwa, 5 listopada 2003

250 nowych punktów z Hot Dogami

Firma American Hot Dog planuje otwarcie w Polsce 250 nowych punktów gastronomicznych. - Nawiązujemy współpracę z polskim koncernem i w miejscach jego działalności będziemy prowadzić sprzedaż swoich produktów. Nie mogę jednak jeszcze podać, o jaki koncern chodzi – powiedział Andrzej Krauze, wiceprezes American Hot Dog. Nowe punkty American Hot Dog będą działały na zasadzie franczyzy. - Firma zapewnia znak handlowy, miejsce handlu, dostawy surowców. Opłata licencyjna wynosi 4 tys. zł, kaucja gwarancyjna za urządzenie – 6200 zł, kaucja gwarancyjna obrotowa wynosi 2100 zł - dodał Andrzej Krauze. Do tej pory firma otworzyła swoje punkty w Warszawie, Katowicach, Łodzi i miejscowościach nadmorskich.
Źródło: Nowości Gastronomiczne, nr 10, październik 2003

Leśne Runo redukuje koszty prowizji

Towarzystwo Przyjaciół Polskiej Kuchni S.A. obniżyło koszty opłaty licencyjnej przy otwarciu restauracji Leśne Runo na zasadach franczyzy. Spadły także koszty miesięcznej opłaty od wartości obrotu. Opłata licencyjna wynosi teraz 15 tys. zł, a miesięczna od wartości obrotu netto – 5 procent, nie mniej jednak niż 1,2 tys. zł. TPPK S.A. podpisuje umowę franczyzową na 5 lub 10 lat. Koszt uruchomienia restauracji waha się od 50 do 150 tys. zł. TPPK S.A., w zależności od ustaleń umowy, finansuje zakup urządzeń kuchennych oraz zastawy stołowej, której staje się właścicielem. Finansuje również wykonanie i umieszczenie znaku firmowego na zewnątrz budynku. Łączny koszt zaangażowania finansowego TPPK S.A. nie może przekroczyć jednak 50 tys. zł. W ramach opłaty licencyjnej TPPK S.A. zobowiązuje się do doradztwa w poszukiwaniu lokalu, przygotowania projektów aranżacji wnętrza i zaplecza kuchennego, bezpłatnego szkolenia, przekazania pełnej wiedzy z zakresu funkcjonowania restauracji oraz udostępnienia kontaktów z dostawcami. Franczyzodawca może rozwiązać umowę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, ale nie wcześniej niż po 12 miesiącach od daty rozpoczęcia funkcjonowania restauracji.
Źródło: Nowości Gastronomiczne, nr 10, październik 2003

Profil kobiety
Joanna Hayder
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018