26.11.2003

Drugie życie Holidaya

Największa sieć hotelowa świata znów inwestuje w Polsce. I znów bierze się za to człowiek, który nie uratował od plajty jej czterech hoteli.

W samym centrum Warszawy, między Pałacem Kultury a Dworcem Centralnym, otwiera się nowy hotel – InterContinental. Największa na świecie grupa hotelarska wyłożyła na nowy hotel 113 mln euro, nie bacząc na to, że dopiero co splajtował w Polsce operator jej czterech hoteli, działających pod marką Holiday Inn. Firma Global Hotels Development Group Poland (GHDGP), która była franczyzobiorcą Holiday Inn, złożyła wniosek o upadłość w maju. - Z dnia na dzień przybywa wierzycieli tej spółki. Ich pełną listę skompletujemy do listopada – mówi Marianna Cieślak z biura syndyka masy upadłościowej GHDGP. Jej zdaniem firma-operator sieci Holiday Inn zbankrutowała, gdyż zaciągnęła zbyt wysokie kredyty, których nie była w stanie spłacić w terminie. Cieślak jako powód plajty przywołuje również „błędne decyzje co do dzierżawy gruntów”. Cokolwiek maiłoby to znaczyć, wskazuje na winę kierownictwa GHDGP.

Dyrektorem generalnym spółki InterContinental Warszawa jest Alex Kloszewski, były menedżer bankruta. Do jego obowiązków należy też rozwój sieci dwugwiazdkowych hoteli Express by Holiday Inn, bliźniaczych do tych, które zbankrutowały. Plajtę GHDGP, firmy, którą zarządzał, tłumaczy uwarunkowaniami zewnętrznymi. – Po 11 września 2001 roku obroty hoteli naszej spółki spadły aż o 60 procent – stwierdza. Wspiera go Dariusz Prończuk, partner z Enterprise Investors, większościowego udziałowca GHDGP: - Od trzech lat polskie hotelarstwo notuje wyraźny spadek liczby gości zagranicznych – mówi Prończuk. Coś w tym jest. Czterogwiazdkowe obiekty, takie jak Holiday Inn, miały w ubiegłym roku o 21 proc. mniej gości.

Ubyło aż 115 tys. klientów, ale inne hotele przetrwały trudny okres. Chociażby Holiday Inn w Warszawie, który jako jedyny hotel tej marki nie trafił pod skrzydła GHDGP, ale dostał się w latach 90. Orbisowi. W roku 2001 i 2002 obiekt ten został uhonorowany Torchbearer Award, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym w ramach sieci InterContinental. Plany Brytyjczyków wobec Polski były entuzjastyczne. Powstała w 1996 r. GHDGP zobowiązała się rozsiać po Polsce 20 hoteli Holiday Inn. Udało się zbudować tylko cztery: w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i ostatni, jeszcze nieuruchomiony, w Katowicach. Po bankructwie GHDGP przejęli je wierzyciele. Erste Bank wziął zadłużone na 18 mln euro hotele w Gdańsku i we Wrocławiu, krakowski Holiday przypadł jego budowniczemu, firmie Skanska, a katowicki Kredyt Bankowi.

Nowi właściciele Holidayów szukają dla nich kupców z hotelarskiej branży. Stara się o nie... InterContinental Warszawa, pod wodzą Kloszewskiego. Zastanawiające, że człowiek, który zasiadał w kierownictwie bankruta, znów jest odpowiedzialny za rozwój sieci Holiday Inn.

Źródło: Marcin Zatyka „Drugie życie Holidaya”, Profit, nr 11, listopad 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0