Szansa dla Remy 1000

Piątek
28.11.2003
DRD Food Emporium, właściciel Remy 1000, planuje stworzenie nowej sieci handlowej. Niewykluczone, że po to, by ją korzystnie sprzedać.
 
Już niebawem z mapy polskiego handlu detalicznego znikną ostatnie sklepy, działające w barwach norweskiej sieci REMA 1000. Działalność kończy także polska filia, która w czerwcu została sprzedana amerykańskiej spółce DRD Food Emporium. Biznes nie znosi jednak próżni.

Nowa marka

- Tylko do końca roku mamy prawo używać logo. Złożyliśmy więc do sądu wniosek o zmianę nazwy z REMA 1000 Poland na Twoje Sklepy Spożywcze- mówi Morten Carlsen, prezes REMA 1000 i szef nowej spółki. Firma chce szybko przystąpić do walki o rynek. - Co prawda 16 placówek sprzedaliśmy Jeronimo Martins, ale zostało jeszcze 25-26, które staną się podstawą do zbudowania nowej sieci. W ciągu roku powiększymy ją do 100 - deklaruje prezes. Jego zdaniem, tak szybki rozwój jest możliwy dlatego, że cały system oparty będzie na franczyzie. - Franczyzobiorcom sprzedamy prawa do logo i wyposażenia, sklepu. W umowach zobowiązujemy ich natomiast do zaopatrywania się głównie w naszym łódzkim centrum dystrybucyjnym Regros - mówi Morten Carlsen.

Zdaniem przedstawicieli branży, tworzenie sieci opartej na franczyzie jest kuszącym, ale też ryzykownym rozwiązaniem. - Sieci oparte na takim systemie mają małe szanse w starciu z centralnie zarządzanymi międzynarodowymi koncernami. Podstawowy problem to najczęściej brak lojalności franczyzobiorców - twierdzi Andrzej Lewiński, szef Polskiej Izby Handlu. Morten Carlsen nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy stworzenie nowej sieci sklepów to tylko wstęp do dalszej ekspansji, czy też raczej preludium do korzystnej sprzedaży sklepów innemu operatorowi. - Decyzje należą do właścicieli, my na razie koncentrujemy się na pozyskiwaniu nowych placówek. Faktem jest jednak, że za kilka lat na polskim rynku zostanie 4-5 najsilniejszych operatorów - mówi Carlsen.

Nie poradzili sobie

Kłopoty REMA 1000 zaczęły się już kilka lat temu. Sieć miała problemy z franczyzobiorcami. Zarząd uważał, że nie są oni w stanie zapewnić odpowiednich standardów. Mówiło się także o słabych wynikach finansowych i rosnącym zadłużeniu wobec dostawców. Sytuacja ta zaowocowała ostatecznie zmianą właściciela.

Źródło: Paweł Janas "Amerykanie za Norwegów", 28 listopada 2003, Puls Biznesu
Puls Biznesu

POPULARNE NA FORUM

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018