Mendelsohn w Polsce!

Poniedziałek
22.12.2003
4 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja „Franchising – szansa na udany biznes”. Patronem merytorycznym była firma doradcza PROFIT system, a gościem specjalnym Martin Mendelsohn.
 
W konferencji wzięli udział specjaliści od lat rozwijający systemy franchisingowe w Polsce, franczyzobiorcy oraz osoby zainteresowane tematyką działania systemów franchisingowych w naszym kraju i w Unii Europejskiej.

Europejski autorytet


Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu PROFIT system i Martin Mendelsohn [fot. Marcin Kamiński]

Gościem specjalnym był dr Martin Mendelsohn, największy europejski autorytet w zakresie franchisingu. Martin jest prezesem międzynarodowej sieci skupiającej doradców franchisingowych Horwath Franchise Services Ltd. i szefem European Franchise Group w kancelarii prawniczej Eversheds. Jest również wykładowcą oraz autorem wielu książek i publikacji o tematyce franchisingowej. Na konferencji omówił unijne regulacje dotyczące franczyzy. Jego wykład o europejskim ustawodawstwie, które wpływa na działanie sieci franchisingowych, wzbudził zainteresowanie szczególnie franczyzodawców, którzy już od maja 2004 roku będą musieli do tego prawa dostosować swoją działalność.

Teoria i praktyka

Inni prelegenci i paneliści poruszyli teoretyczne i praktyczne aspekty tworzenia i prowadzenia firmy franchisingowej. O historii tworzenia swoich firm opowiadali: Kazimiera Krawczyk, prezes adidas Poland, Maciej Poniatowicz, rozwijający sieć franchisingową EF English First i Piotr Beltrani, dyrektor ds. franchisingu SNC. Najdłuższe doświadczenie w tej mierze ma Kazimiera Krawczyk, jako że adidas był pierwszą firmą, która zdecydowała się tworzyć sieć franchisingową w Polsce. Pani Krawczyk przedstawiła najbardziej obszerną prezentację na ten temat, uwzględniając korzyści i ograniczenia tej formy współpracy z obu (dawców i biorców licencji franchisingowych) punktów widzenia.

Prawo, analizy i rekrutacja


Seminarium w Hotelu Rialto w Warszawie [fot. Marcin Kamiński]

Polskie umowy franczyzowe i postulowane w nich zmiany scharakteryzował Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu PROFIT system. Wskazał niezbędne elementy, jakie powinna zawierać umowa franczyzowa, w szczególności przypadki jej naruszenia oraz sposoby rozwiązywania sporów. Opisał również różne rozwiązania prawne działające za granicą, m.in disclosure (obowiązek ujawnienia) oraz tzw. cooling off period (okres „na ochłonięcie”, w którym można bez konsekwencji odstąpić od zawartej już umowy).

Dyskusję na temat sposobów pozyskiwania franczyzobiorców poprowadził Arkadiusz Słodkowski, dyrektor PROFIT system. Opisał ten obszar działalności franchisingowej jako wymagający interdyscyplinarnych umiejętności z pogranicza biznesu, marketingu i human resources. Wyraził pogląd, że nie ma „złotego modelu” rekrutacji biorców, bo technika działania zależy od zbyt wielu czynników: od specyfiki danej inwestycji po charakter potencjalnego partnera. Tezę tę potwierdzili biorący udział w panelu Kazimiera Krawczyk, Piotr Beltrani i Maciej Poniatowicz.

Michał Wiśniewski, dyrektor działu analiz PROFIT system, przedstawił Raport o franchisingu 2003/2004, sporządzony przez grupę konsultantów firmy już po raz drugi.

Potrzeba edukacji

Podczas ostatniego panelu dyskusyjnego rozgorzała dyskusja między dawcami i biorcami licencji franchisingowych, doradcami krajowymi i dr Martinem Mendelsohnem. W jej trakcie (i podczas całej konferencji) uparcie powracał temat potrzeby edukacji oraz istnienia silnego i dobrze zorganizowanego stowarzyszenia franchisingowego. Polską Organizację Franczyzodawców reprezentował Maciej Poniatowicz z EF English First.

Więcej: obszerna relacja w magazynie Franchising Info nr 6
Profil kobiety
Joanna Hayder
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018