03.03.2001

McDonald’s zmienia menu

Po BSE pojawiła się pryszczyca; Fastfoody tracą klientów.

Prawo i Gospodarka opisuje wpływ paniki spowodowanej choroba szalonych krów i pryszczycą na gospodarkę Europy Zachodniej: wybija się tysiące zwierząt, które mogły mieć kontakt z pryszczycą. Restauracje panicznie zmieniają menu, a akcje sieci fastfoodów błyskawicznie tracą na wartości. Zarazy boi się nawet Europejski Bank Centralny.[...]

Panika spowodowała zmianę diety Europejczyków. Liczba klientów w berlińskich barach sieci McDonald’s spadła od listopada o 30 procent – Prawo i Gospodarka podaję za agencją Bloomberg opinię anonimowych pracowników firmy. Szefowie Mc’Donald’s nie komentują sytuacji firmy w Europie. Zachodnioeuropejskie fastfoody szybko zmieniają jadłospisy. Wołowinę zastępują drób i ryby.

Mimo to – pisze Prawo i Gospodarka – w IV kwartale ubiegłego roku wartość globalnej sprzedaży sieci Mc’Donalds spadła o 14 proc. Od 16 stycznia, kiedy włoski dostawca mięsa dla tej firmy przyznał, że jedna z jego krów była chora na BSE, akcje McDonald’s straciły 14 proc. wartości.

Wartość walorów Quick Restaurants SA w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmniejszyła się o połowę – twierdzi dziennik finansowy. W zeszłym tygodniu grupa Diageo Plc oświadczyła, że odłoży przewidywaną emisję akcji należącego do niej Burger Kinga z powodu złej sytuacji na giełdzie i słabych wyników tej firmy. W ciągu drugiej połowy ubiegłego roku ta sieć restauracji utraciła 2 proc. swoich brytyjskich i 4 proc. niemieckich klientów.

Więcej: Marcin Droba, Prawo i Gospodarka, 3-4 marca 2001, str. 7

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0