08.01.2004

Gdy decydują sekundy

W Szwecji we franchisingu działa firma Utvagen specjalizująca się w konstruowaniu bezpiecznych systemów ewakuacyjnych.

Utvagen oferuje swoim klientom szereg produktów i kompleksowe doradztwo, które - w razie niebezpieczeństwa – ma zagwarantować sprawną ewakuację na długo przed powstaniem w budynku warunków krytycznych.

 

Firma powstała w 1979 roku. Trzy lata później wprowadziła „System Utvagen”, składający się z elementów, które odpowiednio wykorzystane poprawiają istniejący lub stwarzają nowy plan ewakuacyjny. Firma przeprowadza kompleksowo wdrażanie systemu: począwszy od analizy zastanych warunków, projektu systemu, montażu właściwego oznakowania, przedstawienia planów ewakuacji - poprzez opracowanie instrukcji i ustalenie procedur, przeprowadzenie szkoleń, utrwalenie nabytej wiedzy - po ćwiczenia praktyczne i usługi serwisowe. Do każdego z etapów prowadzona jest stosowna dokumentacja. Tak więc klient zostaje dokładnie zapoznany z funkcjonowaniem systemu.

Systemy Utvagen stosowane są w fabrykach, biurach, szpitalach, szkołach, placówkach handlowych i gastronomicznych oraz w hotelach.

Na terenie całej Szwecji działają obecnie 24 jednostki firmy Utvagen – 1 własna i 23 franczyzowe. Centrala firmy mieści się w Uppsali. Koszt licencji wynosi ok. 350 tys. koron szwedzkich, czyli około 38 tys. euro. Więcej: www.utvagen.se.

Natasza Leśniewska, PROFIT system

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0