Blaski i cienie franczyzy

Środa
11.02.2004
Liczba sieci działających w systemie franczyzy wciąż rośnie, pisze w obszernym artykule na temat franchisingu Biznes Warszawski.
 

Tylko w ubiegłym roku w Polsce przybyło 10 sieci franchisingowych. Obecnie funkcjonuje ok. 180, w ich skład wchodzi prawie 12 tys. sklepów i punktów usługowych - pisze Biznes Warszawski, bazując na Raporcie o franchisingu firmy PROFIT system. Popularność franczyzy rośnie, bo daje ona przedsiębiorcom możliwość rozpoczęcia własnego biznesu pod znaną marką.

Kolejni gracze

Wciąż budowane są nowe sieci, zauważa Biznes Warszawski. Od kilku miesięcy próbuje swych sił spółka FOTOSTOP, która sprzedaje licencje na prowadzenie sklepów ze sprzętem fotograficznym oraz akcesoriami telefonicznymi. Jej placówki świadczą też usługi fotograficzne, a specjalizują się w fotografii cyfrowej. Właścicielem sieci jest spółka Euro-Color dystrybuująca na polskim rynku aparaty Olympus. Do sieci można przyłączyć się za min. 40 tys. zł. Skusił się na to Andrzej Borowiecki, który powiedział Biznesowi Warszawskiemu: - Przez cztery lata pracowałem w Euro-Colorze. Wiedziałem, że spółka przygotowuje taką ofertę. Firma pomogła mi we wszystkim, znalazła lokal, zaaranżowała powierzchnię, ja tylko pokryłem koszty inwestycji. Na uruchomienie sklepu o powierzchni 30 mkw. przeznaczył 80 tys. zł, wliczając koszt towaru. Ma nadzieję, że inwestycja zwróci się za rok.

Sieć Podniebnych Barków

Nad ofertą franczyzową pracuje należąca do Polskich Linii Lotniczych LOT, spółka LOT Catering, która zamierza rozwinąć sieć placówek gastronomicznych, działających pod nazwą Podniebny Barek Ma to być dobry sposób na zwiększenie przychodów z gastronomii w momencie nie najlepszej koniunktury w branży lotniczej. - LOT Catering dysponuje dużą bazą produkcyjną, w Warszawie i Krakowie, którą możemy z powodzeniem wykorzystać – powiedział Biznesowi Warszawskiemu Grzegorz Rybarski, dyrektor pionu obsługi klienta nielotniczego w LOT Catering. - To pozwoli nam zwiększyć przychody i uniknąć poważnych kosztów związanych z wynajmem lokali i zatrudnianiem pracowników. Biznes Warszawski pisze, że pomysł pojawił się w firmie już trzy lata temu. Obecnie nad ofertą pracują doradcy z PROFIT systemu, a Rybarski ma nadzieję, że pierwsze punkty partnerskie zaczną działalność w tym roku.

Od kuriera do pola golfowego

Zagraniczni gracze też nie zasypiają gruszek w popiele, pisze Biznes Warszawski. Na rynku próbuje zaistnieć globalna sieć Mail Boxes Etc., świadcząca usługi spedycyjne, kurierskie i poligraficzne dla drobnych przedsiębiorców. Z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby zakupić licencję master, rozmawia właściciel nowozelandzkiej sieci kurierskiej Fastway. - Do wejścia na nasz rynek przymierza się też amerykańska sieć pizzerii oraz wiele innych, wywodzących się z Włoch, których właściciele od dawna przyglądają się polskiemu rynkowi – powiedział Biznesowi Warszawskiemu Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franczyzy w PROFIT system. - Nie brakuje też dużo bardziej oryginalnych pomysłów. Doszły mnie słuchy, że plany związane z polskim rynkiem ma niemiecka firma, która chciałaby świadczyć usługi w zakresie remontu domów. Szukamy też krajowego franczyzobiorcy dla spółki Compac Golf, która ma w planach sprzedaż miniaturowych pól golfowych.

W artykule wypowiadają się również przedstawiciele: Drogerii Natura, Mamuśka The Cheesecake Shop, McDonald’s Polska, adidas Poland i Cartridge World.

Źródło: Justyna Wróbel „Blaski i cienie franczyzy”, Biznes Warszawski, nr 5, 2-8 lutego 2004


Biznes Warszawski

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

94 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018