Franchising - dodatek Gazety Prawnej

Środa
10.03.2004
W dzisiejszej Gazecie Prawnej opublikowany został dodatek o franchisingu. Obok analizy polskiego rynku franchisingu dokonanej na podstawie raportu na ten temat firmy PROFIT system, są również porady dla biorców oraz wywiady z przedstawicielami firm franczyzowych.
 

W 2003 roku przybyło w Polsce ok. 40 sieci, które postanowiły rozwijać biznes w oparciu o franczyzę i udzieliły pierwszych licencji. Obecnie funkcjonuje już ok. 170 systemów franczyzowych w różnych branżach sektora handlu i usług. Skupiają one ok. 12 tys. franczyzobiorców, z czego większość prowadzi punkty handlowe. Ponad 62 proc. sieci to systemy polskie, które wypracowują ok. 75 proc. przychodów całego rynku. Pozostałe 38 proc. to systemy zagraniczne – szacuje firma konsultingowa PROFIT system w drugim „Raporcie o franchisingu 2003/2004.

Kryzys w gospodarce nie zahamował dynamicznego rozwoju franchisingu, wręcz przeciwnie skłonił średnią i drobną przedsiębiorczość do poszukiwania bezpieczniejszych, mniej ryzykownych i sprawdzonych form organizacyjnych. Systematycznie więc przybywa nowych franczyzodawców, a istniejący powiększają swoje sieci o kilkanaście placówek rocznie. Według danych PROFIT system od 1995 roku do 2003 powstało ok. 140 systemów franczyzowych. Jeśli od tej pory co roku będzie ich przybywać ok. 20%, pod koniec 2005 roku w naszym kraju będzie już ok. 400 sieci. Dane te wskazują również na wzrost udziału systemów franczyzowych w wartości PKB, który teraz wynosi 3 – 4 procent.

Trzy rodzaje franczyzy

W zależności od profilu działalności wyróżnia się trzy rodzaje franchisingu: dystrybucyjny, usługowy i produkcyjny. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny. Wśród firm które zaliczają się do jego sektora to Adidas, Mexx oraz jedna z największych sieci sklepów odzieżowych SNC.

- W tej chwili liczba wszystkich sklepów wynosi 190. Górną granicę rynku trudno określić, ale chcielibyśmy mieć ok. 300 sklepów do końca 2006 roku - powiedział Gazecie Prawnej Krzysztof Gąsiorowski, Prezes SNC.

W przeciwieństwie do dystrybucji, franchising produkcyjny jest najmniej popularnym w Polsce. Autorzy raportu doliczyli się tu zaledwie 3 systemów.

Więcej rodzimych niż zagranicznych

Jeśli chodzi o podział na systemy polskie i zagraniczne, w 2002 roku liczba krajowych sieci franchisingowych przekroczyła liczbę zagranicznych. W 2003 tendencja ta utrzymała się – mamy 105 polskich sieci i 65 zagranicznych, co świadczy o dojrzewaniu polskiego rynku.

prady dla przyszłych biorców

Franchising staje się w Polsce coraz popularniejszą formą biznesu. Integracja Polski z Unią Europejską spowodować może jeszcze bardziej dynamiczny jego rozwój, kiedy to spodziewany jest szeroki napływ znanych firm zagranicznych. Zanim jednak kandydaci na franchisobiorców wybiorą system i przystąpią do niego powinni przede wszystkim dokładnie zanalizować własne możliwości i oczekiwania.

- Franczyzobiorca powinien postarać się realistycznie ocenić własne motywy nabycia franczyzy. Ważny jest właściwy wybór branży i rodzaju franchisingu, odpowiadającego zainteresowaniom, możliwościom i talentom – radzi w Gazecie Prawnej Arkadiusz Słodkowski, dyrektor PROFIT system – Nie należy również zapominać o możliwościach finansowych. Oprócz wstępnej opłaty biorca musi zazwyczaj regularnie uiszczać bieżące opłaty oraz dokonywać wpłat na fundusz reklamowy – dodaje Arkadiusz Słodkowski.

Kolejne ważne kroki przed podpisaniem umowy franczyzowej to zebranie dokładnych informacji o franczyzodawcy oraz bilans korzyści i strat.

Więcej: Anita Skiba, Gazeta Prawna, 10 marca 2004
Gazeta Prawna

POPULARNE NA FORUM

Franchising - jak to jest po polsku?

Thanks for your post. There is a lot of information needed for me Happy Room

10 wypowiedzi
ostatnia 26.04.2018
Siłownia

ciekawe wiadomości i strona 192.168 ll

11 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2018
Faktoring a franczyza

Faktoring jest sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki-moim zdaniem lepsze to niz pakowanie się w kredyt. Niestety nie wiem czy mając juz franczyzę mozesz starać się o...

26 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018
Jaka reklama się opłaca?

Tradycyjna reklama jak baner czy plandeka zawsze się sprawdzi. My zamawialiśmy jedno i drugie od http://erka.gdansk.pl/plandeki/ i z obu rzeczy jesteśmy zadowoleni,...

200 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Tani biznes dla początkującego

Przy rozwijaniu swojego biznesu zdecydowanie dobrze jest wziąć pod uwagę fachową pomoc czyli firmę consultingową. My korzystaliśmy z usług...

80 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Mały kapitał to nie problem. Problemy zaczynają się wtedy,gdy nie radzimy sobie w zarządzaniu. W takim przypadku należy zainteresować się...

227 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Oczaruj klienta

Świetny tekst! Bez tych wskazówek żaden sklep nie ma prawa bytu. Długo nikt nie wytrzyma. Dzisiejszym rynkiem rządzą klienci, więc trzeba przewidywać ich potrzeby....

1 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Żony milionerów też zarabiają

Today the weather is quite beautiful. I like this. It makes me comfortable and works better. But I tried my best and try to finish the contest with a fierce determination to...

4 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
zobacz więcej na forum