22.03.2004

Muszkieterowie ruszają do ataku

Według informacji weekendowego Parkietu Grupa Muszkieterów zamierza zwiększyć tempo rozwoju i otworzyć w tym roku 48 supermarketów. Obroty mają sięgnąć 2,1 mld zł.

- Prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami, którzy mogą dołączyć do Grupy Muszkieterów - powiedział Parkietowi Zbigniew Kuś, członek zarządu ITM Polska. - W tym roku liczymy na otwarcie w Polsce 48 sklepów. Wynikające z tego nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 220 mln zł - powiedział Parkietowi Zbigniew Kuś.

W 2003r. 89 supermarketów spożywczych wygenerowało 1,3 mld zł obrotu, co stawiało sieć w pierwszej dziesiątce krajowych detalistów. 18 sklepów typu „dom i ogród” miało natomiast przychody na poziomie 150 mln zł.

- Jeśli uda się zrealizować plany inwestycyjne, liczymy na wzrost obrotów do grupy 2,1 mld zł. - powiedział Parkietowi Zbigniew Kuś

Muszkieterowie są największym w Europie zrzeszeniem niezależnych kupców. Grupa powstała 30 lat temu we Francji i prowadzi supermarkety w siedmiu krajach europejskich. Każdy sklep prowadzą na własny rachunek prywatni handlowcy. W Polsce 93 przedsiębiorców zarządza 109 placówkami. Uczestnictwo w grupie daje im możliwość przeniesienia na poziom wspólnej struktury m. in. hurtowych zakupów, logistyki, marketingu, szkoleń czy pośrednictwa w zdobywaniu środków kredytowych. Zajmuje się tym ITM Polska, która należy w 100% do francuskiej Spółki Cywilnej Muszkieterów. Udziałowcami tej ostatniej mogą zostać zrzeszeni kupcy.

- W naszych planach, choć niekoniecznie na ten rok, mamy również budowę drugiego centrum logistycznego. To umożliwi rozszerzenie sieci. Dziś jesteśmy obecni w szczególności w mniejszych miastach Polski Zachodniej i Południowo - Zachodniej - powiedział Parkietowi Zbigniew Kuś.

Kolejne możliwe kroki to wprowadzenie na krajowy rynek sklepów pod nowymi szyldami i otwarcie fabryk produkujących towary pod własnymi markami.

Źródło: Parkiet, nr 57, 20 - 22 marca 2004r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0