Coraz więcej firm inwestuje we własne placówki

Środa
24.03.2004
Firmowe placówki sprzedaży umożliwiają kontrolę nad dystrybucją, zapewniają wyższe marże przy sprzedaży, gwarantują bezpośredni kontakt z klientami. Są też bardzo ważnym elementem rozwoju marki
 
Rzeczpospolita podaje iż w Polsce przybywa firm, które decydują się na rozwój sieci własnych sklepów. Koncentrują się na projektowaniu, dystrybucji i marketingu swych wyrobów, zlecając ich produkcję zewnętrznym, czasem zagranicznym wykonawcom. Tak od lat działa większość głównych światowych marek, a ich doświadczenia wykorzystują w Polsce m.in. LPP, giełdowy Redan (sieć Top Secret i Troll), krakowski Artman (House) i wiele innych spółek. Jak podkreśla, w Rzeczpospolitej, Wojciech Morawski, prezes i właściciel Atlantica, jednej z najbardziej znanych firm bieliźniarskich, umiejętność budowania własnej dystrybucji to podstawowa sprawa dla przyszłości marek.(...)

Nie tylko produkcja

We własne sieci coraz częściej inwestują też producenci – zarówno duże zakłady z rodowodem państwowym, jak i mniejsze prywatne firmy, powstałe w ostatnich latach. Większość z nich nie rezygnuje ze współpracy z hurtowniami i niezależnymi sklepami, ale jednocześnie otwiera własne sklepy. (...) Chęć reprezentacji pełnej oferty skłoniła do inwestowania w firmowe sklepy producenta damskich ubiorów – firmę Aryton, która otworzy w marcu 5 salonów w dużych miastach i planuje rozwój sklepów w systemie franczyzy. (...)

Zapach i muzyka

W firmowe salony inwestują firmy jubilerskie jak giełdowy Kruk czy poznański Apart, który ma już 56 własnych salonów. Od trzech lat w firmową sieć inwestuje producent toreb i galanterii skórzanej Wittchen – Stawiając na markę, musimy mieć wpływ na jej wizerunek. A o nim decydujemy we własnych salonach, gdzie możemy pokazać pełną kolekcję - wyjaśnia Rzeczposopolitej Monika Mirecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Wittchena. (...)

Jak ocenia dla Rzeczpospolitej Michał Wójcik, prezes giełdowego producenta męskich ubiorów Vistula, koszty firmowych salonów są niemałe, ale jest to skuteczne narządzie ekspansji rynkowej.- Jeśli firma chce być innowacyjna, trudno jest ten cel zrealizować przez zewnętrznych odbiorców. Oni z reguły wybierają z kolekcji „bezpieczne” produkty, bo łatwiej je sprzedać - tłumaczy Rzeczpospolitej prezes Vistuli, która prowadzi dziś 29 własnych salonów, kolejne 20 działa na zasadach franchisingu.- Firmy, które łączą produkcję i dystrybucję, nie mogą zapominać, że sieć sklepów to obszar działalności, który wymaga specyficznych umiejętności i wiedzy. Liczy się wystrój, kolory wyposażenia, zapach i muzyka – podkreśla Wójcik.

Premie dla klienta

Większość firm stara się zachęcić do zakupów w swoich placówkach. Najczęściej dla stałych klientów są różnego rodzaju karty, umożliwiające kupno ze zniżką. Kupno z rabatem daje np. program lojalnościowy Apartu (Apart Diamond Club) i Karta Stałego Klienta w sieci salonów Kruka. W połowie roku program lojalnościowy dla swych klientów ma wprowadzić Vistula. (...)

Ceny, które obowiązują w sklepach firmowych, są z reguły podobne lub nieco niższe niż w innych sklepach.– Sugerujemy innym odbiorcom, aby stosowali podobne marże detaliczne i ceny – powiedział Rzeczpospolitej Ryszard Cierocki z Arytonu. – I zwykle udaje nam się ich przekonać. Bo samodzielnym firmom handlowym producent nie może niczego narzucać.

Więcej: Anita Błaszczak, Anna Sielanko, Rzeczpospolita, 19 marca 2004.
Rzeczpospolita

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018