21.11.2003

Dominują rodzime sieci

Jak zauważa na podstawie Raportu o franchisingu Profit system Gazeta Prawna, w 2003 roku liczba sieci franczyzowych wzrosła o 35,8 proc. ze 120 w ub.r. do 157 obecnie działających na polskim rynku.

Według prognoz do końca roku przybędzie jeszcze ok. 10 firm, które będą rozwijać sieć na zasadach franchisingu.

- Rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie, ponieważ coraz więcej firm zaczyna postrzegać franczyzę jako atrakcyjną i korzystną formę prowadzenia biznesu. W latach 2002 – 2003 liczba sieci wzrosła łącznie o ponad 40. W latach 2003 r. umocniła się osiągnięta w ub. r. wyraźna przewaga liczby sieci pochodzących z kraju nad sieciami zagranicznymi. Świadczy to o dojrzewaniu naszego rynku – powiedział Gazecie Prawnej Michał Wiśniewski, dyrektor ds. operacyjnych Profit system.

Obecnie 104 sieci to systemy polskie, a 63 zagraniczne, głównie z USA (15,9 proc.), Francji (15,9 proc.) i Niemiec (14,3 proc.). W naszym kraju dominuje tzw. franchising dystrybucyjny, czyli sieci działające w różnych sektorach handlu. Znacznie mniej popularny jest franchising usługowy. Na prawie 12 tys. jednostek franczyzowych aż 32,1 proc., czyli 3767 punktów, sprzedaje artykuły spożywcze. Liczną grupę (12,1 proc.) stanowią sklepy franczyzowe z obuwiem i odzieżą – w sumie 1414 punktów. W 2003 r. nastąpił znaczny wzrost placówek za sprzętem AGD/RTV (o 21,2 proc., do 828) oraz z kosmetykami i biżuterią (o 21,4 proc., do 443). Także coraz więcej stacji benzynowych, m.in. PKN Orlen i Lotos, zainteresowało się franczyzą. W sektorach usługowych, takich jak gastronomia czy turystyka, odnotowano spadek liczby jednostek. Znaczny przyrost nastąpił w usługach dla biznesu i edukacji.

Barierami hamującymi rozwój franchisingu od kilku lat sa brak kapitału i wiedzy na temat zasad franchisingu. – Banki i instytucje finansowe w Polsce nie mają żadnej oferty dla rynku franczyzowego, mimo, że w UE to standard. Nawet w Czechach pojawił specjalny program kredytów dla franczyzobiorców. System ten nie doczekał się także żadnych regulacji prawnych, chociażby w kwestii umowy franchisingowej czy też nakazu wręczania potencjalnym biorcom przez dawców licencji prospektów informacyjnych z prawdziwymi danymi finansowymi – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Krawczyk, dyrektor Profit system.

Źródło: Anita Skiba, Gazeta Prawna 21 – 23 listopada 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0