16.04.2004

Muszkieterowie szukają aliansu

Grupa Muszkieterów, zrzeszająca polskich przedsiębiorców prowadzących supermarkety pod francuskim szyldem Intermarche i Bricomarche, zamierza zaproponować innym polskim sieciom stworzenie sojuszu zakupowego.

Ma to pomóc firmie uzyskać lepsze ceny i warunki u dostawców. — Stawiamy w naszej strategii na politykę dyskontową, oferowanie konkurentom jak najniższych cen, przy utrzymaniu dużego wyboru towarów — tak nową strategię grupy prezes ITM Polska Sp. z o.o. tłumaczy "Supermarketowi Polska" Marek Misan. Według niego, o stworzeniu grupy zakupowej z polskimi sieciami Muszkieterowie myślą już od pewnego czasu, a obecnie analizują rynek i przygotowują się do negocjacji. — Do nas do tej pory nikt z taką propozycją nie przyszedł, być może dlatego, że jesteśmy postrzegani jako kapitał francuski — dodał Marek Misan.

170 mln na inwestycje

— Na 2004 rok Grupa Muszkieterów planuje otwarcie w Polsce 48 supermarketów — 32 spożywczych Intermache oraz 16 marketów „dom i ogród” Bricomarche — zapowiedział Zbigniew Kuś, członek zarządu ITM Polska Sp. z o.o. Inwestycje mają pochłonąć 170 mln zł. Spółka nie weryfikuje tych planów, mimo że od początku roku otworzyła tylko dwie nowe placówki, a w całym ubiegłym przybyło łącznie 16. Otwarcia przewidujemy głównie pod koniec roku mówi prezes ITM Marek Misan. Muszkieterowie będą zagęszczać sieć na dotychczasowych terenach działania, czyli w zachodniej połowie Polski oraz wzdłuż północnej i południowej granicy. Na przyszły rok planowana jest budowa drugiej bazy logistycznej — w południowej Polsce. Jak dodał prezes Misan, ze względów logistycznych sieć nie przewiduje na razie otwierania kolejnych sklepów w pasie wschodnim, ale cały czas „prowadzi prospekcję tych terenów”.

Średnio 900 mkw.

Obecnie w Polsce przeszło 90 prywatnych przedsiębiorstwo prowadzi 91 sklepów Intermache i 18 Bricomarche o średniej powierzchni 900 mkw. W minionym roku obroty sklepów sięgnęły 1,45 mld zł. Na ten rok planowany jest wzrost obrotów do 2,1 mld zł.

70 proc. obrotów z centrali

Muszkieterowie w Polsce to zrzeszenie niezależnych kupców, prowadzących od jednego do czterech supermarketów. 12 z nich jest udziałowcami francuskiej spółki ITM Enterprises, będącej właścicielem marek. Płacą oni 0,5 proc. obrotów na rzecz sieci — pieniądze przeznaczane są na działania marketingowe sklepów. Oprócz tego zaopatrują się w centrum logistycznym ITM Baza Poznańska. Na towary dystrybuowane przez centrum przypada średnio 70 proc. obrotów sklepów — 90 proc. w przypadku żywności suchej, 80-90 proc. w kategorii mrożonek oraz 50-60 proc. produktów świeżych, które w dużej mierze kupowane są na rynkach lokalnych.

Spółka co miesiąc prowadzi analizy cenowe, konsekwentnie zmierzając w stronę maksymalnego obniżania cen, które we wszystkich supermarketach utrzymywane są na jednakowym poziomie.

Więcej: Supermarket Polska, kwiecień 2004.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0