Nagle ruszyło się w Ruchu

Wtorek
25.05.2004
Na rynku dystrybucji prasy liczą się w zasadzie tylko dwie firmy – państwowy Ruch (49%) i prywatna grupa Kolporter (32%).
 
Największy państwowy dystrybutor prasy zaspał i dał się dogonić kieleckiemu Kolporterowi. Po latach defensywy kontratakuje, stosując sprawdzone metody swojego głównego konkurenta. Do rozwoju firmy mają przyczynić się tegoroczne inwestycje szacowane na prawie 50 mln zł. Gigantyczne zaplecze dystrybutora stanowi sieć ponad 200 firmowych hurtowni.

Ruch zamierza uruchomić 50 minimarketów o pow. od 85 do 100mkw, w atrakcyjnych punktach miast od 20 do 50 tys. mieszkańców. Na razie ruszyły tylko trzy: w Przemyślu, Sieradzu i Słubicach. Oprócz prasy można tam kupić artykuły spożywcze, papierosy, alkohol, kosmetyki, czy produkty chemii gospodarczej, wyciągnąć pieniądze z bankomatu,a w przyszłości zapłaci się za rachunki w agencji Poczty Polskiej.

Pracownicy Ruchu będą mieli sporo roboty, bo firma otwierając minimarkety, nie zapomina o swojej sieci kiosków. Celem jest zwiększenie ich obrotów, środkiem – modernizacja. Tylko w tym roku Ruch wyda na to do 14 milionów zł. Efektem ma być zwiększenie udziału w rynku dystrybucji prasy o 11 proc. (do 60 proc.). Inwestycja zacznie się od wymiany 3 tys. kiosków - niektóre z nich mają nawet 20 lat. Według wewnętrznych badań Ruchu nowoczesny punkt postawiony zamiast starego powoduje, że obroty natychmiast rosną o 30 procent. Nowoczesne kioski mają być wyposażone w toaletę i nocną wrzutnię prasy. Jako atrakcyjne miejsca pracy oferowane na dogodnych warunkach mają być kartą przetargową w walce o ściągnięcie współpracujących z konkurencją kioskarzy. Do Kolportera należy 600 saloników prasowych, Ruch ma własnych kiosków aż 13 tysięcy. Walka idzie o sieci partnerskie, tu siły są podobne – Ruch dostarcza towar do 24 tys. niezależnych punktów, Kolporter do 24,5 tysiąca.

Ruch szykuje program lojalnościowy dla kioskarzy, na wzór Kolportera. Będzie zapewniał opiekę marketingową i bezpieczeństwo, polegające np. na włączeniu do systemu monitoringu za bardzo korzystną cenę.

Krzysztof Klicki, prezes Kolportera: Wiemy o tym, że Ruch naśladuje nasze działania. Ale jeszcze ich zadziwimy. Zresztą, ich strategia jest, jak dotąd głównie na papierze. W tym roku Kolporter chce wydać 30 mln zł m.in. na ulepszenie nowego centrum logistycznego pod Warszawą, zwiększenie liczby saloników prasowych do tysiąca, a także instalowanie podświetlanych regałów do ekspozycji prasy.

Więcej: Karolina Sobczak, Profit nr 5, maj 2004.
Forbes
/6/
ZOBACZ WIĘCEJ

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018