25.06.2004

Relacja z II Ogólnopolskiego Salonu Franchisingu

W dniach 16-18 czerwca 2004 roku w PKiN odbył się II Ogólnopolski Salon Franchisingu. Głównym celem organizacji Salonu była promocja franchisingu jako metody na prowadzenie własnego biznesu, a także skontaktowanie firm oferujących licencję z potencjalnymi franczyzobiorcami.

Według przybliżonych wyliczeń (nie było biletów) organizatorów i wystawców przez trzy dni targi odwiedziło 1500 osób. Polacy coraz bardziej zainteresowani są franchisingiem. W kraju działa juz ponad 200 sieci franchisingowych, a wśród polskich przedsiębiorców ponad 12 tysięcy to franczyzobiorcy.

Pierwszego dnia targów odbyło się Forum Edukacyjne dla franczyzobiorców Franczyza sposobem na sukces. Przygotowany cykl prelekcji omawiał rynek franczyzowy oraz typowe dla niego problemy.

Prelegentami byli:

  • Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu PROFIT system: Prowadzenie forum
  • Grzegorz Chmielarski, prezes POF, dyrektor działu franchisingu McDonald´s Polska: Franczyza - sposób na własną firmę
  • Kazimiera Krawczyk, prezes Zarządu Adidas Poland: Zalety franchisingu dla franczyzobiorców
  • Arkadiusz Słodkowski, dyrektor PROFIT system: Jak wybrać franczyzodawcę?
  • Dr hab. Bernadetta Fuchs z Uniwesytetu Śląskiego: Prawa i obowiązki stron umowy franchisingowej
  • Michał Wiśniewski, dyrektor operacyjny PROFIT system: Rozwój franchisingu w Polsce


Drugiego dnia forum odbyły się warsztaty z funduszy strukturalnych. Uczestnicy mogli m.in. zapoznać się z zasadami kredytowania firm korzystających z funduszy strukturalnych oraz warunkami wsparcia dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji. Ostatniego dnia odbyły się prezentacje firm wystawiających się na II Ogólnopolskim Salonie Franchisingu.


Było dobrze, będzie lepiej

II Ogólnopolski Salon Franchisingu zapowiadali: Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, Businessman Magazine, Gazeta Prawna oraz Wiadomości Handlowe. Przebieg targów był relacjonowany przez TVP1 Biznes Perspektywy, TVP3 Kurier Gospodarczy oraz I Program Polskiego Radia Radio Biznes


Zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się wszystkie sieci, nawet te w których inwestycja przekracza pół miliona złotych (Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris). Jednak prawdziwymi rekordzistami okazały się sieci FotoStop oraz Videomat, przy ich stoiskach często stała kolejka zaciekawionych.

- Odwiedzających nasze stoisko było tak wielu, że niejednokrotnie prowadziliśmy rozmowy z czteroma osobami jednocześnie. Od ciągłego mówienia wciąż zasychało mi w gardle. Mimo, że od targów minęło zaledwie kilka dni już umawiamy się na kolejne biznesowe spotkania z osobami, które zapoznały się z naszą ofertą na Salonie - stwierdził Łukasz Rekłajtis, regionalny kierownik sprzedaży sieci Videomat.

- Zainteresowanych mieliśmy bardzo dużo. Myślę, że dzięki udziałowi w Salonie uda nam się znaleźć kilku nowych franczyzobiorców. Jedyne co mogę zarzucić organizatorom to według mnie trochę zbyt słabą promocję targów - podsumował Karol Hańczak, dyrektor sieci Perfect Lady.


- Jestem zadowolona z udziału w targach. Nasze stoisko odwiedziły osoby, które szukały pomysłu na własny biznes wśród wielu sieci prezentujących się na Salonie jak i osoby, które przyjechały specjalnie po to, aby zobaczyć się z nami. Mieliśmy naprawdę sporo pracy co już w tydzień po targach zaowocowało podpisaniem 2 nowych umów franchisingowych - powiedziała Martyna Fon, Public Relation Manager sieci Nicole.

Wystawcy

Podczas II Ogólnopolskiego Salonu Franchisingu wystawiało się ponad 20 systemów franchisingowych i partnerskich:

Organizatorami II Ogólnopolskiego Salonu Franchisingu byli: PROFIT system, firma konsultingowa specjalizująca się w doradztwie franchisingowym oraz MTPolska, spółka organizująca profesjonalne imprezy wystawiennicze. Salon odbył się pod patronatem Polskiej Organizacji Franczyzodawców.