07.07.2004

Niebiescy wybierają

Prawdopodobnie wkrótce część stacji patronackich Orlenu uzyska nowe logo. Nie będą to jednak barwy płockiej spółki.

Stacja benzynowa podaje, że właściciele stacji nie są zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Orlenem. Uważają, że koncernowi nie zależy na rozwoju sieci patronackiej, a jedynie na przejęciu najlepszych na własność. - Tym, którzy nie godzą się na sprzedaż, Orlen oferuje umowy franczyzowe. To i tak w konsekwencji prowadzi do przejęcia stacji przez koncern, tyle że na gorszych warunkach niż w patronacie - tłumaczą w Stacji Paliw przedstawiciele Krajowego Związku Stowarzyszeń Właścicieli Stacji Patronackich PKN-u. Obecnie szukają alternatywy dla dalszej współpracy z Orlenem. Ma to się dziać w ramach nowo powstałej sieci. Działać będą w niej stacyjnicy, którzy odeszli lub wkrótce odejdą z patronatu - informuje Stacja benzynowa.

Mają potencjał

Stacja benzynowa stwierdza, że po sieci własnej Orlenu patronat płockej spółki ma najliczniejszą i najpotężniejszą sieć w Polsce. Uworzenie z niej sieci niezależnej mogłoby zmienić strukturę rynku detalicznej sprzedaży paliw. Czy jednak właściciele stacji są w stanie podołać takiemu przedsięwzięciu? - Mamy stałych klientów, rynki lokalne. Potrafiliśmy i nadal potrafimy utrzymywać się na rynku i to mimo ekspansji koncernów oraz trudnej współpracy z Orlenem - zapewniają Stację benzynową właściciele stacji.

Stacja benzynowa twierdzi, że do nowej sieci, poza operatorami placówek Petrochemii Płock, mogliby wejść również właściciele stacji działających w innych sieciach.

Problemem jest sprawna organizacja

Stacja benzynowa przytacza wypowiedź Wiesława Gołębiewskiego, właściciela stacji działającej w niezależnej sieci Grupy Pegas. Według niego tworzenie sieci prywatnych stacji ma sens tylko wówczas, gdy jednocześnie powstanie sprawna organizacja, która będzie mogła wymóc na uczestnikach odpowiednie zobowiązania wobec klienta. - Muszą bowiem być zachowane odpowiednie jakość i standard. W innym wypadku wizerunek sieci może zostać szybko zniszczony - ostrzega właściciel stacji Pegas.

Więcej: Stacja benzynowa, lipiec 2004r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0