25.08.2004

Odzież i obuwie na targach

Salon Odzieży i Tkanin - Poznański Tydzień Mody oraz Salon Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych to dwa odrębne wydarzenia, zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, które odbędą się w dniach 7-9 września br. w Poznaniu.

Polski przemysł lekki, niegdyś jeden z filarów handlu zagranicznego, od kilku lat przeżywa kryzys. Przyczyniły się do tego m.in. tani import odzieży z Dalekiego Wschodu, konkurencja w postaci importu odzieży używanej oraz stosunkowo wysoki kurs euro. Druga połowa zeszłego roku przyniosła co prawda niewielkie, ale zauważalne ożywienie w wymianie handlowej z zagranicą. Wzrost obrotów towarowych po stronie eksportu o około 14 proc. pozwolił na osiągnięcie w przemyśle lekkim poziomu 3314 mln USD, przy imporcie wynoszącym 4219 mln USD. Największy, prawie 50-proc., udział w eksporcie miały materiały i wyroby włókiennicze.

Z kolei branża obuwniczo-skórzana odnotowała w ubiegłym roku ponad 70-proc. wzrost produkcji wyrobów kaletniczych i rymarskich. Eksport polskich wyrobów skórzanych (z wyjątkiem butów) wyniósł 187 milionów dolarów, co stanowiło 65-proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Coraz większą grupę wystawców Salonu Odzieży i Tkanin stanowią goście z zagranicy. Najsilniej reprezentowana jest grupa producentów z Turcji, Chin, Indii i Niemiec. Obecni będą także wystawcy z Austrii, Białorusi, Brazylii, Czech, Danii, Grecji, Korei Południowej, Litwy, Nepalu, Pakistanu, Portugalii, Szwajcarii, Węgier i Włoch.

W tym roku liczba wystawców na Salonie Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych przekroczy 240. Ekspozycja zajmie o ponad 25 proc. większą powierzchnię niż wiosną tego roku. Dla polskich przedsiębiorstw targi stanowią okazję do przedstawienia swojej oferty handlowcom z kraju oraz coraz liczniej odwiedzającym gościom zza wschodniej granicy. Swój udział zapowiedzieli tacy znani producenci odzieży skórzanej jak DERRI oraz producenci obuwia: Bartek, Brado, Eksbut, Neptun, Nord czy Wojas.

Więcej: "Gazeta Prawna", 25 sierpnia, 2004r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0