Prognozowanie według Artmana

Wtorek
09.11.2004
Ile krakowski Artman zarobi w tym roku? 6 mln zł? Nie. 4,8 mln zł? Też nie. 1 mln zł? Tak, jeśli zmieniane kilkakrotnie prognozy okażą się w końcu trafne.
 
Wczoraj kurs spółki odbił się po kilku dniach dużego spadku, ale jest blisko historycznego minimum.

Najpierw znane były tylko prognozy Domu Maklerskiego Millennium, oferującego akcje Artmana w publicznej subskrypcji. Zgodnie z nimi, handlująca odzieżą spółka (salony House) miała zarobić 5,1 mln zł, przy przychodach na poziomie ponad 110 mln zł.

Optymizm wyparował

Zarząd firmy był nastawiony bardziej optymistycznie. Zaplanował, ostrożnie, 109 mln zł przychodów i 6 mln zł zysku netto. Zapewnił, że o istotnych rozbieżnościach, które mogłyby wpłynąć na zmianę zakładanych wyników, będzie informować w raportach bieżących.

Kilka dni temu spółka opublikowała raport za III kwartał. W związku z tym... obniżyła szacunki na cały rok. Przychody mają wynieść 105 mln zł, zysk netto 1 mln zł. Podała, że sporządzając plan, wzięła pod uwagę nie tylko dotychczasowe "dokonania", ale i prognozy na IV kwartał. W ubiegłym roku firma miała 86,9 mln zł przychodów i 1,8 mln zł zysku.

Kto stracił, kto zarobił?

Artman zadebiutował na giełdzie na początku czerwca. Kurs praw do akcji wyniósł wówczas 21 zł. Cena emisyjna papierów serii C (obejmowały je instytucje i drobni gracze) wynosiła 19 zł. Dotychczasowi akcjonariusze kupowali papiery (ponad 1 mln sztuk) w ramach prawa poboru. Płacili po 0,25 zł. Wczoraj kurs spółki po kilkudniowych dużych spadkach wzrósł o 3,3% do 12,50 zł.


Komentarz

A może zwrot pieniędzy?

Jaka była przyczyna spadku kursu? Artman jest przykładem (nie wyjątkiem) spółek-debiutantów, które bardzo rozczarowały inwestorów. Na miejscu giełdowych graczy, którzy kupili akcje w ofercie publicznej lub w trakcie pierwszych tygodni notowań, zastanowiłbym się nad wystąpieniem do firmy o odszkodowanie (częściowy zwrot pieniędzy uzyskanych z emisji). Choćby po to, by dać jej nauczkę, a innym przestrogę. Dlaczego? Bo są granice szaleństwa. I są granice lekkomyślnego prognozowania wyników. Nie wszystko da się chyba wytłumaczyć złą pogodą. Zwłaszcza że prognozy są z natury rzeczy przygotowywane z zachowaniem zasady ostrożności. A ostrożnie można było założyć, że z pogodą bywa różnie. Owszem, maj był najzimniejszy od kilkudziesięciu lat. Ale sprawozdanie za 2004 r. obejmuje 12 miesięcy pracy, a nie jeden. Strach pomyśleć, co by było, gdyby menedżerowie Artmana byli hurraoptymistami. I strach pomyśleć, jaka wówczas byłaby cena emisyjna akcji sprzedawanych w ofercie. To zastanawiające, że spółki takie jak Artman mylą się z reguły w jedną stronę: mają zbyt optymistyczne założenia przed ofertą publiczną i coraz gorsze po.

Więcej: "Parkiet", 9 listopada, 2004 r.
Parkiet

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

62 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018