Katarzyna i sześciu pucybutów

Poniedziałek
15.11.2004
27 listopada 2002 roku w Łodzi, działalność rozpoczęła sieć Pucybut. Obecnie w prawie każdej galerii handlowej możemy spotkać pucybuta.
 

Pucybut w idealnym wieku

Najlepszy wiek to 34-45 lat. Już są dojrzali, szanują pracę i mają poważny stosunek do życia, a jeszcze nie zaczynają się problemy z kolanami, z kręgosłupem i stawami. Bo tu pracuje się w nieustannym pochyleniu albo na kolanach. Kiedy dopadną ich zwyrodnienia stawów, dyskopatia albo inne choroby zawodowe, będą mieli problem; na razie stać ich tylko na najskromniejsze ubezpieczenie w ZUS-ie. Wybrani spośród kilkudziesięciu kandydatów prowadzą własną działalność gospodarczą w systemie franchisingu, czyli sieci licencyjnej na wzór wielkich międzynarodowych korporacji, takich jak: McDonald´s, Telepizzza czy KFC.

Choć wyposażenie pucybuta profesjonalisty jest tajemnicą handlową sieci, musi kosztować co najmniej trzy tysiące złotych. Samych szczotek jest kilkanaście rodzajów, wszystkie wydziergane ręcznie w najstarszym w Łodzi zakładzie szczotkarskim.

Dobrze zorganizowany pucybut powinien się zmieścić na jednym metrze kwadratowym. Firma Pucybut wynajmuje po metrze powierzchni handlowej w największych galeriach handlowych w Polsce. Jest chyba polskim rekordzistą w powiększaniu sieci sprzedaży - w ciągu półtora roku podwoiła liczbę punktów.

Był koniec wyjątkowo paskudnej jesieni 2002r., kiedy ruszyła sieć Pucybut. 27 listopada 2002r. w Łodzi cztery wielkie trony do czyszczenia butów z łoskotem potoczyły się ulicą Piotrowską. O promocyjnym happeningu napisały lokalne gazety, pokazała go łódzka telewizja - wydawało się, że pomysł chwycił. - Skąd mi przyszedł pomysł na firmę? - szefowa Pucybuta, Katarzyna Sterczewska uśmiecha się zalotnie. - W naszym domu to ja pastowałam buty. Po prostu przeszłam na zawodostwo.

Raj w środku miasta

Wystawianie pucybutów na ulicy okazało się pomyłką marketingową. Miejscem, w którym szkolone do perfekcji metody komunikacji z klientem nareszcie zaczęły działać, okazały się galerie handlowe.

Nie dla kobiet

Katarzyna Sterczewska przyznaje, że stosuje segregację płciową: kobiety nie mają na pracę u niej żadnych szans. - Przekonałam się o tym po nieudanej próbie z jedną panią. Mimo że wkładała w pracę dużo serca, ludzie byli przekonani, że ona żebrze. Zatrzymywali się, żeby wrzucić jej trochę drobnych. Dla wizerunku firmy taka systuacja była katastrofalna, umowę franchisingową trzeba było rozwiązać za porozumieniem stron.

W ogóle kobiety - z wyjątkiem oczywiście szefowej - nijak nie chcą wkomponować się w ten sektor usług. Płeć piękna to nie więcej niż 10 proc. klientów. - Nie wszystkie chodzą w spodniach - tłumaczy "Wysokim Obcasom" ten fenomen pani Kasia. - A pucybut powinien się skupić na butach.

Więcej: Tomasz Lipko, Gazeta Wyborcza, "Wysokie obcasy", 13 listopada, 2004r.
Gazeta Wyborcza

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018