16.11.2004

McDonald’s stawia czoła antyreklamie

Międzynarodowy koncern spokojnie podchodzi do premiery atakującego go filmu. Franczyzobiorcy czekają na rozwój wydarzeń.

19 listopada wchodzi na ekrany polskich kin kontrowersyjny dokument Morgana Spurlocka, amerykańskiego reżysera, "Super Size Me", który wstrząsa światem miłośników fast foodów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. 33-letni Morgan Spurlock pokazał historię eksperymentu na własnej skórze. Przez 30 dni żywił się jedynie daniami z McDonald´sa. Efekt? 12 kilogramów i powiększenie poziomu cholesterolu we krwi, a na dodatek inne dolegliwości, od bólu głowy, po spadek popędu seksualnego.

Wkurzyć ludzi

- Ten film nie atakuje McDonald´s, ale całą kulturę fast foodów. Chcę, żeby ludzie wyszli z kina wkurzeni. Chcę, żeby się zainteresowali, co ich dzieci jedzą w szkole na lunch - twierdzi Morgan Spurlock.

Czy polscy widzowie będą wychodzić z kina wkurzeni? I to na tyle, żeby przestać odwiedzać restauracje McDonald´s? Według Krzysztofa Kłapy, rzecznika firmy w Polsce, nie ma takiego ryzyka. Koncern nie planuje kampanii broniącej zalet hamburgerów czy frytek. - Nie zamierzamy prowadzić otwartej polemiki. Obraz przedstawiony w filmie jest wypaczony. Przedstawia osobę, która przyswajała dziennie 5 tysięcy kalorii - mówi gazecie "Puls Biznesu", Krzysztof Kłapa.

Nieco mniej optymistyczni są franczyzobiorcy McDonald´s. - Każda sensacja na temat dużej firmy wzbudza zainteresowanie i na pewno wiele osób będzie chciało zobaczyć ten film. W pierwszym odruchu może działać odstraszająco - uważa Jolanta Dąbrowska, od sześciu lat prowadząca restaurację Mc Donald´s w Łomży. Dodaje jednak, że na dłuższą metę film nie powinien odnieść negatywnego skutku.

Krzysztof Kłapa twierdzi, że w krajach, gdzie film był już pokazywany, nie zanotowano spadku obrotów. Dodaje, że w tym roku McDonald´s w Polsce osiągnie rekordowe przychody, ale nie podaje szczegółów. Wyniki mają być upublicznione na początku 2005r.

Więcej: Magdalena Krukowska, "Puls Biznesu", 16 listopada, 2004r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0