27.03.2001

Sprzedaż Rafineri Gdańskiej

Nafta Polska negocjuje z koncernem MOL i angielską firmą Rotch

Rzeczpospolita opublikowała informacje, że Nafta Polska będzie prowadzić ostateczne negocjacje w sprawie sprzedaży Rafinerii Gdańskiej (RG) z angielską firmą Rotch Energy Limited oraz węgierskim koncernem paliwowym MOL. Tak wynika z komunikatu poniedziałkowego spółki. Dwa tygodnie temu obie te firmy złożyły ostateczne oferty na zakup do 75 proc. akcji RG. Nafta Polska chce sfinalizować prywatyzację Rafinerii Gdańskiej do końca czerwca tego roku.

Węgrzy nie ukrywają, że rynek polski ma dla nich znaczenie strategiczne, zresztą na południu naszego kraju są już sprzedawane produkty Slovnaftu, w którym MOL ma 36,2 proc. udziałów.

Rotch Energy Limited na razie odmawia jakichkolwiek informacji dotyczących planów wobec polskiej rafinerii. Zdaniem analityków jednak, brytyjska grupa, która jest własnością dwóch brytyjskich biznesmenów pochodzenia irańskiego, jest zainteresowana RG raczej jako transakcją na rynku nieruchomości, a nie jako kupnem przedsiębiorstwa z branży petrochemicznej, z którą wcześniej nigdy nie miała do czynienia.

Analitycy uważają również, że nowy inwestor musi być przygotowany do tego, że w RG trzeba będzie zainwestować 1-2 mld USD. Zoltan Aldott, odpowiedzialny za strategię MOL, powiedział Rzeczpospolitej, że węgierski koncern jest przygotowany na takie inwestycje, jakie będą potrzebne do tego, by firma stała się konkurencyjna. Zdaniem Jozsefa Miro z Cashline Securities, oferta za RG powinna być warta nie mniej niż 250-260 mln USD. To dla MOL znaczny wydatek, a - zdaniem Miro - węgierski koncern może go pozyskać ze sprzedaży swoich udziałów w firmie zajmującej się dystrybucją gazu. Zoltan Aldott przekonywał jednak w rozmowie z Rzeczpospolitą, iż zeszłoroczne wyniki MOL są tak dobre, że nie będzie żadnego kłopotu z pozyskaniem środków.

W miniony czwartek, po konferencji prasowej poświęconej sprzedaży Dyrekcji Eksploatacji Cystern, szef Nafty Polskiej Michał Frąckowiak powiedział, że obie oferty są porównywalne.
W prywatyzacji RG nie bierze udziału Polski Koncern Naftowy Orlen SA z Płocka, gdyż nie pozwala na to rządowy program prywatyzacji sektora. Jednak resort skarbu nie wyklucza możliwości zmian programu. W połowie lutego Barbara Litak-Zarębska, wiceminister skarbu, powiedziała, że PKN mógłby złożyć swoją ofertę, ale dopiero wówczas, gdyby prowadzony obecnie proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej zakończył się fiaskiem. Nafta Polska jest właścicielem 75 proc. akcji RG SA, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, 15 proc. należy do pracowników, a 10 proc. do skarbu państwa.

Rzeczpospolita przypomniała, że Nafta Polska próbuje już po raz drugi sprzedać tę rafinerię. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Jednak wówczas ofertę złożyła tylko jedna firma, a cena była zbyt niska. W styczniu dyrektor finansowy RG Stanisław Pokojski poinformował, że zysk netto Rafinerii Gdańskiej SA, z powodu obniżenia marży oraz wzrostu kosztów amortyzacji i kosztów finansowych, może być w tym roku mniejszy niż w poprzednim. Zysk netto RG wzrósł w 2000 roku o 56,3 proc. i wyniósł 179,7 mln zł; rok wcześniej wyniósł 115 mln zł. (PAP, wł.)

Więcej Rzeczpospolita, 27 marca 2001, s. B3

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0