Ścieżka szybkiego rozwoju

Poniedziałek
29.11.2004
Polacy dostrzegli korzyści z systemów franczyzowych.
 

Jeszcze do 2002 roku na polskim rynku franchisingowym przeważały sieci zagraniczne. Obecnie franczyzodawcy krajowi stanowią ponad 60 proc. ogółu. Niektórzy z nich mają placówki za granicą.

Za pierwszą placówkę franchisingową uznaje się cukiernię pod szyldem A. Blikle, otwartą w 1992 r. w Łodzi. Jak wspomina współwłaściciel warszawskiej firmy Łukasz Blikle, przez pierwszy rok był to punkt sprzedaży. Przedsiębiorca kupował ciastka Bliklego w Warszawie i woził do Łodzi, sprzedając je tam z 50-proc. marżą. To skłoniło właścicieli znanej marki do podpisania z łodzianinem umowy, która pozwoliła mu otworzyć własny sklep firmowany ich nazwiskiem. Dzisiaj na zasadzie franchisingu działa 7 ciastkarni zlokalizowanych poza Warszawą.

Holding 16 spółek

Z czasem kolejne polskie firmy dostrzegły korzyści wynikające z tej formy działalności. - Franchising był jedynym skutecznym i ekonomicznie możliwym sposobem zintegrowania wielu niezależnych sklepów spożywczych. Dzisiaj w sieci Lewiatan działa 1650 placówek - powiedział "Rzeczpospolitej" Krzysztof Kaźmierczak, wiceprezes Związku Kupców i Producentów (ZKiP) Lewiatan´ 94 Holding.

Potrzeba dobrej marki

- Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wybierają franchising jako sposób na szybki rozwój własnej sieci - powiedział "Rzeczpospolitej" Arkadiusz Słodkowski, dyrektor firmy doradczej PROFIT system.

Wyłącznie na zasadzie franchisingu działa sieć sklepów spożywczych Groszek należąca do grupy Eldorado. - W tym roku nasza sieć w sumie powiększy się o 90 placówek - stwierdza Dariusz Bożek, prezes Groszka.

Nieplanowana ekspansja za granicę

Polskie sieci koncentrują się głównie na krajowym rynku. Tylko nieliczne z nich mają swoje placówki za granicą. Przykładem sieć Kosmetycznych Instytutów Dr Irena Eris, z których jeden jest w Moskwie, a drugi w Bogocie w Kolumbii.

Za granicą otwiera też swoje placówki sieć barów wegetariańskich Green Way. - Pod naszą marką od ubiegłego roku działa bar w Wiedniu, a niebawem uruchomimy placówkę w Berlinie - zapowiada Marek Chudzik, współtwórca Green Way.

Liczy się pomysł

Na przykładzie Instytutów Dr Irena Eris oraz barów Green Way widać, że potencjalnych biorców przyciąga ciekawa koncepcja i silna marka. Oryginalny pomysł - połączenie fotografii z telekomunikacją - ma sieć salonów fotograficznych FOTOSTOP. Oprócz wywołania zdjęć cyfrowych i analogowych można tam również kupić telefony z aparatem cyfrowym czy karty telefoniczne. - Jesteśmy przygotowani na rewolucyjne zmiany będące skutkiem synergii pomiędzy fotografią a telekomunikacją - powiedział "Rzeczpospolitej" Maksymilian Jakubowicz, dyrektor ds. sprzedaży i członek zarządu FOTOSTOP. Właścicielem sieci 16 salonów FOTOSTOP, z których cztery działają na zasadzie franchisingu, jest firma pod tą samą nazwą, ktorej spółką matką jest Eurocolor, dystrybutor m.in. sprzętu fotograficznego. Pierwszy FOTOSTOP powstał w połowie 2003 r. - Co roku planujemy zwiększać liczbę placówek o około 10. Chcemy, żeby w przyszłości liczba salonów własnych i franchisingowych wyrównała się - mówi Maksymilian Jakubowicz. FOTOSTOP, podobnie jak inne sieci, zapewnia swoim biorcom markę, szkolenia oraz wspólny marketing. W zamian przedsiębiorca wnosi roczną opłatę w wysokości 3 tys. zł oraz ma obowiązek zaopatrywać się wyłącznie w Eurocolorze.

Koszt wejścia w ten biznes wynosi 100-150 tys. zł. Zwrot inwestycji obliczony jest na 3-4 lata. Jak ocenia Jakubowicz, średni obrót placówki sięga 50-70 tys. zł miesięcznie, a zysk uzależniony jest od wielkości salonu, kosztów jego prowadzenia, a także stosunku przychodów uzyskiwanych z usług do przychodów z handlu. - Marża na usługach jest znacznie wyższa niż na handlu, dlatego najlepiej, jeśli sprzedaż usług wynosi ponad 60 proc. - wyjaśnia.

Więcej: Sylwia Wereszczyńska, "Rzeczpospolita", 29 listopada, 2004 r.
Rzeczpospolita

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018