17.12.2004

Oferta mięs też musi być

Pesca Bar, sieć rybnych restauracji, rozważa wprowadzenie oferty franczyzowej.

Ryby i owoce morze, wykwintne potrawy i dania fastfoodowe, tradycjne potrawy i przygotowane według autorskich przepisów - to wszystko znajdziemy w nowo otwartej restauracji rybnej Pesca Bar. Nowy punkt firmy Wilbo od listopada działa przy Nowym Świecie w Warszawie.

Wilbo SA, spółka zarządzająca Pesca Barami, nie ukrywa, że pierwowzorem dla stworzonych przez nią restauracji były punkty niemieckiej sieci Nordsee. Jednak pierwsza restauracja w Warszawie jest całkowicie autorskim pomysłem polskiej firmy - powiedział "Nowościom Gastronomicznym" Jerzy Kuncicki, prezes spółki.

Najnowszy Pesca Bar jest utrzymany w formie restauracji-baru. Duży nacisk firma położyła na wystrój wnętrza: dwupoziomowy lokal urządzono tak, aby stworzyć klimat, który sprzyjałby spotkaniom towarzyskim. Aranżacja nawiązuje przy tym do zawartości karty dań, zawierającej niemal wyłącznie potrawy rybne.

Mięso musi być

Menu restauracji Pesca Bar niemal w całości opiera się na rybach i owocach morza. Okazuje się, że wcale nie oznacza to monotonii w karcie dań. Ciekawostką budząca zastanowienie jest to, że w karcie dań restauracji typowo rybnej znaleźć można jednak kilka propozycji dań na bazie mięsa zwierzęcego. - Postanowiliśmy, że już od pierwszego dnia działalności warszawskiej restauracji będziemy serwować przynajmniej trzy propozycje mięsne - powiedział "Nowościom Gastronomicznym" Grzegorz Suchocki, doradca gastronomiczny sieci Pesca Bar.

Więcej: "Nowości Gastronomiczne", grudzień, 2004 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0