Multiradio zarabia na Mobil Affiche

Czwartek
29.03.2001
Mobil Affiche podpisała w styczniu i lutym umowy na blisko 100 tys zł.
 
Puls Biznesy podł, że firma Multiradio zajmująca się w Poznaniu od sierpnia 2000 roku obsługą systemu reklamy zewnętrznej Mobil Affiche podpisała w styczniu i lutym umowy na blisko 100 tys zł. Zdaniem Ryszarda Oszmiana, prezesa Multiradia, z tytułu działalności Mobil Affiche firma powinna zamknąć 2001 rok obrotami wysokości 600 tys zł. W tym roku poznańska firma Multiradio zajmująca się reklamą zewnętrzną w systemie Mobil Affiche przewiduje nie tylko całkowite odrobienie 80 tys. zł strat, jakie przyniosła sieć w 2000 r. (od sierpnia do grudnia), ale także zyski.

- Byłem przygotowany na straty. Wiedziałem, że przy tak nowatorskiej formie reklamy, jakim jest Mobil Affiche nie można liczyć na natychmiastowy zysk. Klienci musieli oswoić się z tego typu nośnikiem – powiedział gazecie Ryszard Oszmian. Jego zdaniem, firma powinna zamknąć 2001 rok obrotami z funkcjonowania systemu Mobil Affiche wysokości około 600 tys. zł.

System reklamy zewnętrznej Mobil Affiche funkcjonuje w Poznaniu od sierpnia 2000 roku. Większość firm, które wyraziły swoje zainteresowanie w pierwszym okresie działania systemu, finalizuje swoje umowy dopiero w tym roku. Zdaniem Ryszarda Oszmiana, nie wynika to z nieufności do nośnika, a raczej systemu działań marketingowych w dużych koncernach.

- Zaczęliśmy w sierpniu, a więc okresie nieco niefortunnym dla dużych firm, które miały już zamknięte budżety na ubiegły rok. Żniwa tych rozmów zbieramy obecnie – stwierdził Ryszard Oszmian. Za sukces uważa on ciągłość podpisanych umów i czas, na jaki są one zawierane.

- Ponad 90 proc. firm, które zleciły nam reklamę w ubiegłym roku podpisało umowy na rok obecny. Te, które nie kontynuują kampanii na nośniku, to wyższe uczelnie, których okres rekrutacji już się zakończył, lub firmy, których specyfika produktu obejmuje okres letni. Obiecujące jest również to, że od początku działania w Poznaniu odnotowujemy sukcesywny wzrost zainteresowania systemem zarówno ze strony dużych koncernów, jak i małych firm - dodał Ryszard Oszmian.

Puls Biznesu przypomniał, że system reklamy zewnętrznej Mobil Affiche stworzony został we Francji w 1993 r. Polega on na reklamowaniu produktów poprzez jeżdżące po mieście samochody z ruchomymi plakatami umieszczanymi w specjalnych modułach reklamowych na aucie. Obecnie ten system funkcjonuje w ponad 56 miastach we Francji. Od 5 lat system jest eksportowany za granicę do Europy, Ameryki, na Bliski Wschód i do Azji i działa obecnie w 58 państwach na całym świecie. Do Polski system trafił w 1999 r. Pierwsze moduły Mobil Affiche jeździły w Krakowie. W ubiegłym roku do sieci franchisingowej przyłączyła się poznańska firma Multiradio. Sieć obecna jest w Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Krakowie.

Więcej: Puls Biznesu, Dominika Bajer, 29 sierpnia 2001, s. 13