18 000 najlepszych sklepów w polskich sieciach handlowych

Poniedziałek
17.01.2005
Franczyza jest najbardziej skuteczną i najtańszą metodą integracji małych przedsiębiorstw.
 

- Franczyza jest najbardziej skuteczną i najtańszą metodą integracji małych przedsiębiorstw handlowych - uważa Krzysztof Kaźmierczak, wiceprezes Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan Holding´ 94.

O potrzebie łączenia się kupców jest absolutnie przekonany.
- Czy przystąpić do sieci? - to nie jest pytanie, które powinni sobie zadawać detaliści chcący utrzymać się na rynku. Ono brzmi: Do której sieci wstąpić. Chyba, że dla kogoś handel to nie sposób na życie, tylko hobby - grzmiał podczas warszawskiej konferencji Forum Dystybucja 2004.

Zdaniem Krzysztofa Kaźmierczaka, to właśnie połączenia mające charakter układu franczyzowego są najlepszymi dla drobnego handlu. Nie są nimi grupy zakupowe będące przykładem integracji funkcjonalnej.
- Grupy zakupowe, to pierwszy poziom integracji, przez który musi przejść każda sieć. Cechuje go bardzo niski poziom dyscypliny, bo grupa skupia się na bieżących korzyściach - głównie niskiej cenie zakupu. Jeśli sieć zatrzyma się na tym etapie, najprawdopodobniej szybko się rozsypie - uważa prezes Lewiatana.

Nie są nimi również połączenia kapitałowe - zarezerwowane dla dużych podmiotów, których majątek można rzetelnie oszacować. Choć tego rodzaju fuzje zdarzają się i sprawdzają wewnątrz sieci, również w Lewiatanie. Właściciele sklepów łączą swoje przedsiębiorstwa obniżając koszty własne i dalej działają w ramach sieci.

O kilkadziesiąt procent niższe koszty urządzenia sklepu

Co do potrzeby integracji detalu Krzysztof Kaźmierczak nie ma żadnych wątpliwości.
- Odrębność, samodzielność przedsiębiorstwa na rynku - owszem tak. Ale nie może stać w sprzeczności z logiką praw ekonomicznych, czyli mówiąc w skrócie - lepiej mieć 1 procent w Coca-Coli niż 100 proc. w kiosku z gazetami - mówi.

Korzyści z działania w grupie dla właściciela sklepu są oczywiste - to m.in. mniejsze ryzyko strategiczne, niższe koszty funkcjonowania, dostęp do szkoleń, pewniejsze i bardziej harmonijne dostawy, mniejsza liczba dostawców (3-4 krotna), obniżenie kosztów marketingowych i wiele innych.

- Urządzenie sklepu Lewiatana we franczyzie to mniej więcej o 30-40 proc. niższe koszty dla pojedynczego sklepu - mówi "Wiadomościom Handlowym" prezes Kaźmierczak.

"Wiadomości Handlowe", styczeń, 2004 r.
Wiadomości Handlowe

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You have done a amazing job with you website Vitamins

64 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

64 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

64 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

64 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

64 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018