27.01.2005

Branża odzieżowa stawia na franczyzę

Franczyza to efektywny sposób budowania dużej sieci handlowej. Obok dobrych efektów sprzedaży wzmacnia pozycję marki.

W 2004 r. franczyza w Polsce przeżyła prawdziwy rozkwit. Liczba systemów franczyzowych w Polsce powiększyła się o 39 i obecnie jest ich 210. Najchętniej z tego instrumentu rozwoju korzystają firmy odzieżowe i obuwnicze. W tej branży istnieją już 43 systemy.
- Obecnie działa już w niej 1600 jednostek franczyzowych. W 2004 r. wartość inwestycji franczyzobiorców przekroczyła 194 mln zł - mówi Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu PROFIT system.

Testowanie rozwiązań

Działania firmy DSD w Polsce rozpoczęły się w 2000 r., kiedy w warszawskiej Galerii Mokotów na powierzchni 1300 m2 powstał największy w Europie firmowy salon z odzieżą skórzaną marki DERRI. DSD, czyli konsorcjum 200 tureckich producentów wyrobów skórzanych, postanowiło od Polski rozpocząć ekspansję na inne kraje europejskie. Anetta Pszczołowska, dyrektor generalny DSD Polska, otrzymała za zadanie m.in. wypracowanie modelu rozwoju firmowej sieci sprzedaży.
- Sprawdziliśmy opłacalność różnych sposobów dystrybucji wyrobów DERRI. Trafiały one do ekskluzywnych salonów odzieżowych oraz do odbiorców hurtowych. Po ponad roku nawiązaliśmy kontakt z inwestorką z Włocławka, która wyraziła zainteresowanie otworzeniem sklepu franczyzowego na powierzchni 100 m2 - opowiada Anetta Pszczołowska.

Obustronna korzyść

Franczyza okazała się strzałem w dziesiątkę. W 2004 r. zostały uruchomione dwa kolejne sklepy franczyzowe z odzieżą DERRI - na Starym Rynku w Bydgoszczy i w centrum biznesowo-handlowym Altus w Katowicach.
- Mamy wpływ na ekspozycję marki i kształtowanie jej wizerunku. Sprzedaż hurtowa nie daje takich możliwości - powiedziała gazecie "Puls Biznesu" Anetta Pszczołowska.

W 2005 r. DSD Polska planuje otworzenie w kraju 10 nowych salonów działających na zasadzie franczyzy, m.in. w Łodzi, Krakowie i Poznaniu. Strategia firmy zakłada zrównoważony rozwój sieci, tak by nie nasycić lokalnych rynków.
- DERRI to luksusowa marka. Wielką wagę przywiązujemy więc do lokalizacji sklepów - interesują nas eleganckie galerie handlowe, jak gdański Klif czy ulice o dużym potencjale nabywczym - mówi Anetta Pszczołowska.

Więcej: "Puls Biznesu", 27 stycznia, 2005 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0