Branża odzieżowa stawia na franczyzę

Czwartek
27.01.2005
Franczyza to efektywny sposób budowania dużej sieci handlowej. Obok dobrych efektów sprzedaży wzmacnia pozycję marki.
 
Automat vendingowy do lodów Mini Melts

W 2004 r. franczyza w Polsce przeżyła prawdziwy rozkwit. Liczba systemów franczyzowych w Polsce powiększyła się o 39 i obecnie jest ich 210. Najchętniej z tego instrumentu rozwoju korzystają firmy odzieżowe i obuwnicze. W tej branży istnieją już 43 systemy.
- Obecnie działa już w niej 1600 jednostek franczyzowych. W 2004 r. wartość inwestycji franczyzobiorców przekroczyła 194 mln zł - mówi Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu PROFIT system.

Testowanie rozwiązań

Działania firmy DSD w Polsce rozpoczęły się w 2000 r., kiedy w warszawskiej Galerii Mokotów na powierzchni 1300 m2 powstał największy w Europie firmowy salon z odzieżą skórzaną marki DERRI. DSD, czyli konsorcjum 200 tureckich producentów wyrobów skórzanych, postanowiło od Polski rozpocząć ekspansję na inne kraje europejskie. Anetta Pszczołowska, dyrektor generalny DSD Polska, otrzymała za zadanie m.in. wypracowanie modelu rozwoju firmowej sieci sprzedaży.
- Sprawdziliśmy opłacalność różnych sposobów dystrybucji wyrobów DERRI. Trafiały one do ekskluzywnych salonów odzieżowych oraz do odbiorców hurtowych. Po ponad roku nawiązaliśmy kontakt z inwestorką z Włocławka, która wyraziła zainteresowanie otworzeniem sklepu franczyzowego na powierzchni 100 m2 - opowiada Anetta Pszczołowska.

Obustronna korzyść

Franczyza okazała się strzałem w dziesiątkę. W 2004 r. zostały uruchomione dwa kolejne sklepy franczyzowe z odzieżą DERRI - na Starym Rynku w Bydgoszczy i w centrum biznesowo-handlowym Altus w Katowicach.
- Mamy wpływ na ekspozycję marki i kształtowanie jej wizerunku. Sprzedaż hurtowa nie daje takich możliwości - powiedziała gazecie "Puls Biznesu" Anetta Pszczołowska.

W 2005 r. DSD Polska planuje otworzenie w kraju 10 nowych salonów działających na zasadzie franczyzy, m.in. w Łodzi, Krakowie i Poznaniu. Strategia firmy zakłada zrównoważony rozwój sieci, tak by nie nasycić lokalnych rynków.
- DERRI to luksusowa marka. Wielką wagę przywiązujemy więc do lokalizacji sklepów - interesują nas eleganckie galerie handlowe, jak gdański Klif czy ulice o dużym potencjale nabywczym - mówi Anetta Pszczołowska.

Więcej: "Puls Biznesu", 27 stycznia, 2005 r.
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018