15.01.2001

Słodko – gorzki smak pączka

Współzawodnictwo między producentami pączków staje się coraz mniej słodkie.

Właściciele sklepu „Tommie’s Donuts” w Utah twierdzą, że sieć Kripsy Kreme przywłaszczyła markę ich firmy używając jej w nazwie własnej domeny w internecie.

Tim i Burt Matthews, właściciele sklepu z pączkami „Tommie’s Donuts” oskarżyli Sarę i Lincolna Spoor, franchisobiorców potentata pączkowego „Kripsy Kreme Doughnut Corp.” o niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji zarejestrowanie domeny internetowej „Tommie’s Donuts”, identycznej z nazwą ich sklepu.

Panowie Matthews twierdzą, że państwo Spoors usiłują w ten sposób uniemożliwić sprzedaż i marketing ich pączków w internecie. Odkąd panowie Matthews otworzyli swój sklep w lipcu 2000 roku, sprzedali milion pączków Tommiego i planowali latem 2001 roku rozpocząć sprzedaż praw do franchisingu. Wstepna opłata franchisingowa miała wynosić około 30 tysięcy dolarów, a koszty rozpoczęcia działalności lokowały się między 200 a 300 tysiącami dolarów. Panowie Matthews twierdzą, że państwo Spoor zarejestrowali domenę wkrótce po wizycie w sklepie „Tommie’s Donuts” widząc w jego działalności zagrożenie dla siebie.

- Jesteśmy parą lokalnych chłopaków... a tymczasem Goliat świata pączkowego potraktował nas jako zagrożenie - powiedział Tim Matthews. Z kolei Spoorowie utrzymują, że Panowie Matthews zapożyczyli zbyt wiele z franchisingu Kripsy Kreme, dlatego muszą chronić swoje interesy. Sprawa najprawdopodobniej znajdzie finał w sądzie.

info: Salt Lake Tribune, 8 listopada 2000
Oprac. Katarzyna Krawczyk i Arkadiusz Słodkowski