24.03.2005

Po kapitał na nowe sklepy

Głównym celem planowanej w II kwartale oferty publicznej Żabki jest przyspieszenie tempa rozwoju. Rocznie ma przybywać 300 placówek.

Kontrolowana przez Mariusza Świtalskiego spółka ma ambitny plan uruchomienia w całej Polsce kilku tysięcy (maksymalnie 7,5 tys.) niedużych sklepów pod szyldem Żabka, a w dalszej perspektywie - ekspansję za granicę. Dziś ma już ponad 1,5 tys. sklepów. Rozwój sieci ma nabrać tempa po zaplanowanej na II kwartał ofercie publicznej akcji.

Drugi bieg

- W ostatnich latach sieć naszych sklepów powiększyła się o blisko 250 placówek rocznie. Dodatkowe środki uzyskane na giełdzie pozwolą nam zwiększyć tempo do minimum 300 każdego roku - mówi Krystian Czarnota, prezes spółki Żabka Polska.

Koszt uruchomienia jednego sklepu wynosi średnio 145 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty wyszkolenia ajenta, który prowadzi sklep w ramach własnej działalności gospodarczej.

Część pieniędzy z giełdy ma zasilić kapitał obrotowy spółki. W planach na 2006 r. jest też budowa nowego centrum logistycznego. Prezes nie ujawnia wartości planowanej oferty publicznej. Analitycy szacują, że będzie mieścić się w przedziale 80-100 mln zł. Wiadomo jednak, że do sprzedaży trafią wyłącznie akcje nowej emisji oraz że udział Mariusza Świtalskiego w akcjonariacie spółki spadnie poniżej 50 proc.

Więcej: Wiktor Szczepaniak, "Puls Biznesu", 24 marca, 2005 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0