05.04.2001

Enterprise Investors: kurier da zysk

Enterprise Investors kupuje firmę kurierską Stolica.

Gazeta Wyborcza poinformowała, że Enterprise Investors zamierza zainwestować w Stolicę do 13 mln dol. Później chce sprzedać udziały z zyskiem inwestorowi strategicznemu lub odzyskać pieniądze, wprowadzając firmę na giełdę. Za 22 proc. akcji Stolicy fundusz Polish Enterprise Fund IV, należący do rodziny Enterprise Investors (EI), zapłaci 5,3 mln dol., czyli ok. 20 mln zł. Inwestycja jest obliczona na cztery-sześć lat. W tym czasie EI zamierza umocnić pozycję firmy i ją dofinansować (w sumie 13 mln dol.).

Przedstawiciele EI nie chcieli powiedzieć, ile zamierzają zarobić na inwestycji w akcje Stolicy. Zdradzili tylko, że dotychczas średnia roczna stopa zwrotu z polskich inwestycji EI wynosiła ok. 30 proc. i liczą, że zakup Stolicy będzie inwestycją lepszą od tej średniej. - Stolica działa na bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku i wygrywa na nim konkurencję z firmami zachodnimi - tłumaczył na konferencji prasowej Dariusz Prończuk z EI. Z jego symulacji wynika, że polski rynek usług kurierskich, który obecnie szacuje się na 175-195 mln dol., powinien w najbliższych latach rosnąć co najmniej o 20 proc. rocznie.

Pozyskane od EI pieniądze Stolica przeznaczy na inwestycje w technologię (m.in. rozwiązania informatyczne) oraz budowę automatycznej sortowni przesyłek. Pomoże to umocnić jej pozycję jednej z największych polskich firm kurierskich. W ubiegłym roku Stolica miała 153 mln zł przychodów i 8 mln zł zysku netto. W 2001 r. chce zwiększyć przychody do 200 mln zł. Oznacza to, że szacunkowy udział firmy w polskim rynku wynosi 15-17 proc. W ubiegłym roku liczba przewiezionych przez Stolicę przesyłek sięgnęła 3 mln. Każdego dnia firma przewozi 25 tys. przesyłek. Na kurierskim rynku firma ma kilku dużych konkurentów, m.in. zagraniczne firmy TNT, UPS czy DHL, a także firmy krajowe - należący do poczty polskiej EMS Pocztex oraz Servisco. Na rynku działa też wiele małych firm kurierskich o charakterze lokalnym.

Gazeta Wyborcza przypomniała, że Enterprise Investors to największa na naszym rynku grupa funduszy typu venture capital. Działalność w Polsce prowadzi od 1990 r. Fundusze z rodziny EI zainwestowały u nas w ponad 600 mln dol.

Więcej: Gazeta Wyborcza, Maciej Samcik, 5 kwietnia 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0