22.04.2005

Certyfikowani pośrednicy

Polska Izba Gospodarcza Pośredników Finansowych rozpoczęła przyznawanie punktom kasowym pierwszych certyfikatów bezpieczeństwa. Taki certyfikat zapewnia, że pieniądze wpłacone przez klientów za rachunki szybko i bezpiecznie dotrą do adresata.

Od początku maja br. u pierwszych pośredników finansowych prowadzących agencje bankowe oraz w punktach przyjmujących opłaty zawisną certyfikaty Polskiej Izby Gospodarczej Pośredników Finansowych.

– Podstawowym zadaniem naszej Izby jest uregulowanie rynku pośrednictwa finansowego. Chcemy, aby każdy podmiot gospodarczy prowadzący działalność gospodarczą mógł rozwijać się bez obaw, że jakiś nieuczciwy pośrednik swoimi nieodpowiedzialnymi działaniami podważy zaufanie do całej branży – wyjaśnia Krzysztof Sadowski, prezes PIGPF. - Certyfikat jest znakiem jakości gwarantującym klientom, że ich pieniądze, wpłacone u pośrednika dotrą do odbiorcy.

Certyfikat mogą otrzymać wszystkie osoby prowadzące punkty kasowe, które zadeklarują chęć przystąpienia do Izby oraz spełnią określone standardy. Certyfikowany punkt musi spełniać rygorystyczne warunki w zakresie zabezpieczenia, ubezpieczenia oraz właściwych procedur reklamacyjnych.

Izba została utworzona w Warszawie 21 listopada 2004r. Od tego czasu nad kryteriami upoważniającymi do otrzymania certyfikatu pracowała kilkunastoosobowa komisja wyłoniona przez środowisko. W tej chwili właściciele punktów, którzy przystąpili do Izby wdrażają te standardy w swoich punktach. Na przełomie kwietnia i maja b.r rozpocznie się weryfikacja tych punktów pod względem zgodności ze standardami.

– Teraz poczta nie będzie mogła twierdzić, że tylko tam i w banku można bezpiecznie płacić za abonament RTV – mówi Dagmara Bednarek prowadząca 3 punkty kasowo-kredytowe w Łodzi. – Poprzez certyfikaty wiarygodność zyskała swój znak. Musimy teraz nagłośnić naszą akcję, aby klienci wiedzieli, które punkty są absolutnie bezpieczne.

W PIGPF zrzeszeni są właściciele punktów kasowych działający w ramach sieci franczyzowych oraz niezależni pośrednicy finansowi - agenci PKO BP, agenci ubezpieczeniowi oraz firmy zajmujące się pośrednictwem kredytowym. Obecnie w Polsce działa ok. 2 tys. agencji PKO BP, ok. 1 tys. punktów kasowych (w tym ok. 800 zrzeszonych w ramach sieci franczyzowych) oraz kilkanaście tysięcy agentów ubezpieczeniowych i pośredników kredytowych.

Dzięki pośrednikom finansowym w Europie Zachodniej konsumenci częściej korzystają z produktów finansowych niż w Polsce, a także mają ułatwiony dostęp do nich i niższe ceny. Na rynku hiszpańskim udział pośredników w sprzedaży produktów finansowych wynosi nawet ponad 70%.

Izba wydaje przy współpracy z Polską Agencją Finansową bezpłatny miesięcznik Twój Budżet opisujący prostym językiem świat finansów. W maju ukaże się już trzeci numer pisma. Miesięcznik jest rozdawany u pośredników należących do Izby.

Info: PIGPF

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0