25.04.2005

Operatorzy tworzą Izbę

23 kwietnia 6 firm operatorskich utworzyło Izbę Gospodarczą Przedsiębiorstw Finansowych

Izbę powołało 6 firm: PF Mieszko, Dolnośląska Agencja Finansowa Elixir, Agencja pośrednictwa finansowego Skarbonka, Prosspol, Płatnik, Eurokasa. W sieciach tych operatorów jest zrzeszone kilkanaście procent punktów agencyjnych przyjmujących opłaty.

Punkty agencyjne przyjmujące opłaty
Marka Liczba punktów
Agencje PKO BP 2200
PF Mieszko 250
Polska Agencja Finansowa 225
Agencja Finansowa Grosik 180
Dolnośląska Agencja Finansowa Elixir 130
Usługi Finansowe Banku BPH 125
Agencja pośrednictwa finansowego Skarbonka 120
Prosspol 100
Płatnik 85
Eurokasa 35
Pozostali 600

Żródło: firmy

Najważniejsze jest bezpieczeństwo klientów

Zdaniem założycieli IGPF, rynek został zdominowany przez dwa typy firm:

  1. Firmy operatorskie, które tworzą sieć punktów kasowych pod ich szyldem, za których działanie biorą odpowiedzialność. Firmy te wypracowały procedury, które mają zapewnić bezpieczeństwo klientów.
  2. Firmy szkoleniowe, które sprzedają oprogramowanie i pomysł jak prowadzić punkt przyjmowania opłat. Nie biorą one odpowiedzialności za późniejszą obsługę klientów.

Część punktów przyjmowania opłat, które powstały w wyniku działania firm szkoleniowych nie radzi sobie na rynku, a nawet media donoszą o malwersacjach przez nich dokonywanych.

Założyciele izby uważają, że takie przypadki zmniejszają zaufanie do całej branży. Dlatego zdecydowały się powołać IGPF, która będzie dbała o jak najwyższy standard działania punktów należących do sieci jej członków. Firmy operatorskie przystępując do izby muszą się zgodzić na nadrzędność organów IGPF, muszą wdrożyć i zezwolić na funkcjonowanie mechanizmów kontrolnych, które będą zabezpieczały interesy ich agentów i klientów. Założyciele izby planują także powołać fundusz gwarancyjny, z którego będzie można realizować płatności w przypadku kłopotów jednego z jej członków.

- Wierzymy, że działalność Izby Gospodarczej Przedsiębiorstw Finansowych doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa klientów korzystających z usług takich placówek i jednocześnie zapewni poczucie bezpieczeństwa oraz równych warunków konkurencji podmiotom gospodarczym, które już zainwestowały bądź zamierzają zainwestować swoje pieniądze w tą formę działalności – uważa Mariusz Kloc z EuroKasy, jeden z inicjatorów powstania IGPF.

Info: IGPF

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

8