26.04.2005

30 lokali Smaku Świata

Comiesięczna rewolucja w menu - ten nietypowy pomysł ma być wabikiem krakowskiej spółki.

Coraz ciaśniej robi się na polskim rynku gastronomicznym. Poza wielkimi sieciami fast foodów coraz silniejszą pozycję zaczynają zdobywać sieci restauracji casual dining, które są czymś pośrednim między fast foodem a ekskluzywną restauracją. Do walki o kawałek tego rynku zamierza się wkrótce włączyć krakowska spółka Smaki Świata.

Poszukamy partnerów

Pierwsza restauracja Smaki Świata, na 170 miejsc, działa już od ponad roku w Krakowie. Kolejne powstaną najpierw w Krakowie i Zakopanem, a w 2006r. także w Warszawie i innych miastach Polski.

W planach jest utworzenie sieci restauracji zlokalizowanych w głównych miastach oraz miejscowościach turystycznych. Część restauracji ma być własnością spółki Smaki Świata, a pozostałe będą otwierane przez partnerów, chcących przystąpić do sieci - mówi Tomasz Biel z Biel Capital, doradca krakowskiej spółki.

Smaki Świata oferują tzw. kuchnię fusion (dania z różnych krajów i kultur). Co ciekawe, menu restauracji jest całkowicie zmieniane raz na miesiąc. Mają one prowadzić też sprzedaż dań przez internet z bezpłatną dostawą, co ma być standardem w sieci.

Więcej: Wiktor Szczepaniak, "Puls Biznesu", 26 kwietnia 2005r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0