Rewolucja technologiczna w sklepach

Poniedziałek
09.05.2005
Bez względu na nasz sentyment do małych rodzinnych sklepików, przyszłość handlu należy do nowoczesnych, zinformatyzowanych sieci. To one mogą odegrać główną rolę w poprawie wydajności pracy w Europie.
 

Co noc serwery w gdańskiej centrali LPP zliczają kilkanaście tysięcy transakcji zawartych minionego dnia w prawie 200 sklepach jej sieci odzieżowych Reserved i Cropp. Rano przekazują dane do centrum logistycznego firmy. Tak działa amerykański system informatyczny Retek, w który giełdowa LPP zainwestowała kilkanaście milionów złotych.
- System pomaga odpowiedzieć na kluczowe pytania w handlu odzieżą: czy jakiś produkt leży na półce zbyt długo i jaki towar do którego sklepu wysłać. Daje możliwości zmniejszenia zapasów do niezbędnego minimum, pomaga w analizie marży i zarządzaniu wyprzedażą - wylicza dla "Rzeczpospolitej" zalety inwestycji Dariusz Pachla, wiceprezes LPP.

- Jako sieć jesteśmy w czołówce światowych rozwiązań technologicznych - twierdzi Dariusz Pszeniczka, dyrektor ds. IT w Żabce Polskiej. Jako jedna z niewielu sieci od początku była budowana na bazie nowoczesnego systemu informatycznego SAP Retail. Założyciele Żabki, którzy w latach dziewięćdziesiątych rozwinęli sieć dyskontowych Biedronek (odkupioną potem przez Jeronimo), zaczęli ekspansję nowej firmy od skomputeryzowania centrum dystrybucji. Dziś, gdy łączne inwestycje w kolejne moduły systemu przekroczyły 10 mln zł, centrala firmy na bieżąco steruje działaniem 1400 Żabek, koordynując dostawy i ceny tysięcy towarów. Połączone z centralą komputery sklepów co noc wymieniają z nią informacje.

Do systemu włączony jest też magazyn sieci, który w rozliczeniach z dużymi dostawcami, np. z Coca-Colą, stosuje EDI, czyli ogólnoświatowy standard wymiany elektronicznych dokumentów; system sprawdza, czy dostawy zgadzają się z fakturami. Jak wspomina Dariusz Pszeniczka, przed wprowadzeniem elektronicznych rozliczeń sieć 300 wówczas Żabek zatrudniała 10 osób do obsługi Coca-Coli. Dziś ta sama liczba pracowników obsługuje prawie pięciokrotnie większą sieć.

Dzięki takim firmom jak LPP, Żabka czy Eldorado, które umiejętnie wykorzystują nowoczesne technologie, rośnie wydajność pracy w Europie.

Więcej: Anita Błaszczak, "Rzeczpospolita", 9 maja 2005 r.
Rzeczpospolita

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018