Liczy się wiara, praca i... kapitał

Czwartek
02.06.2005
Franczyzodawca oferuje pomysł, koncepcję i strategię działania. Z gotowych rozwiązań trzeba jednak umieć korzystać.
 

Wiele osób staje przed dylematem, jak zagospodarować zgromadzone oszczędności. Zainwestować we własny biznes? Ale jaki? Inwestując w placówkę sieci franczyzowej ryzykuje się stosunkowo niewiele. Ta forma działalności eliminuje problemy związane z opracowaniem własnej koncepcji – podsuwa gotowe i sprawdzone rozwiązania. Ale zarówno dawcy, jak i biorcy licencji podkreślają, że sam zakup recepty na sukces nie wystarczy. Konieczne jest właściwe podejście do podjętych zobowiązań.

Powodzenie

Biznes według cudzego przepisu staje się coraz bardziej popularny. W ubiegłym roku przybyło 39 nowych sieci franczyzowych. Obecnie w Polsce działa 210 firm, które rozwijają się poprzez przekazanie swojego logo i know-how prywatnym przedsiębiorcom.

- Zainteresowanie działalnością w formie franczyzy będzie dalej rosnąć, bowiem coraz trudniej zaistnieć i przetrwać na rynku przedsiębiorstwom nie działającym w żadnej większej strukturze – powiedział Pulsowi Biznesu Wiesław Flis, dyrektor generalny sieci salonów fryzjerskich i kosmetycznych Jacques Dessange.

Sieci franczyzowe działają w każdym sektorze gospodarki – w handlu, usługach i produkcji. Najwięcej franczyzobiorców mają te, związane z artykułami spożywczymi – i takich przybywa najwięcej – w porównaniu z rokiem 2003 zanotowano przyrost o 22,3 proc.

Korzyści

Niewątpliwą zaletą franczyzy jest połączenie stabilizacji, wynikającej z przynależności do dużego systemu, z możliwością pracy na własny rachunek.

- Przystąpienie do sieci oszczędza też przedsiębiorcy kosztów i czynności, które wiążą się z rozpoczęciem prowadzenia nowej, nie znanej firmy. Do najistotniejszych należą: stworzenie koncepcji działania, rozpropagowanie opracowanego produktu czy usługi oraz wypracowanie renomy firmy – powiedział Pulsowi Biznesu Wiesław Flis.

Wartości tych nie dostaje się jednak za darmo. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na działalność pod marką franczyzową i według jej zasad, mogą wybierać spośród ponad 200 ofert o rozpiętości inwestycji od kilku tysięcy do kilku milionów złotych. Najwięcej kosztuje uruchomienie stacji benzynowej w barwach dużego koncernu – około 1 mln EUR.

Warto też pamiętać ze nowa jednostka nie zacznie od poczatku przynosić planowanych zysków. Przez pierwsze 2 – 3 miesiące działalność może być nawet deficytowa.

Niuanse

Osoby, przekonane o tym, że franczyza jest dla nich najlepszym rozwiązaniem, powinny bardzo ostrożnie podejść do wyboru sieci, w którą chcą zainwestować.

Podejmując umowę franczyzową kontrahent franczyzodawcy otrzymuje nie tylko gotowy biznes, ale podejmuje zobowiązania co do ustalonych płatności.

System polega na sprzedawaniu sprawdzonego pomysłu na biznes, ale i wspólnym rozwoju z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia franczyzobiorców.

Więcej: Anna Leder, Puls Biznesu, 1 czerwca 2005
Puls Biznesu

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I am here to put as much weigh as I can to make your points asserted. Well this can be said about some of the available dissertation writing help and assignment help

93 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great work and indeed this is why you are able to turn a seemingly gigantic issue to an easy to summarise work thanks largely to your efforts. essay writing service

93 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

In order to accomplish academic success you can take professional help to write my assignment cheap UK.

93 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Kwiaciarnia: Biznes, który kłuje

Polecam również https://www.kwiaty-prezenty.pl/, dzięki którym zdobędziesz takie kwiaty jakie chcesz. Fajnie jest tam zrobione bo jest podział na kategorie....

1 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Polecam www.reprograf.com.pl pomogą przy rozwijaniu własnej drukarni. Bogaty asortyment dobrej jakości sprzętów do druku i innych materiałów pomocniczych będzie w sam raz.

231 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - minion rush...

93 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

Pewnie że warto otworzyć taki sklep, teraz sklepy internetowe są jak najbardziej na topie, przecież każdy już kupuje online. Ważne że klient będzie zadowolony z...

34 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks a lot for sharing this great website.. have a nice day.. thanks. professional dissertation writers from singapore

93 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018