12.04.2001

EI przejmie kontrolę nad Zieloną Budką

Polish Enterprise Fund IV zamierza przejąć większościowy pakiet akcji producenta lodów Zielona Budka

Puls Biznesu poinformował, że Polish Enterprise Fund IV, największy fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, zamierza do końca roku przejąć większościowy pakiet akcji producenta lodów Zielona Budka. Na odkupienie akcji od banku Paribas i dokapitalizowanie firmy fundusz wyda w tym roku ponad 40 mln zł. Fundusz z portfela Enterprise Investors, Polish Enterprise Fund IV odkupił od funduszu zależnego od banku Paribas 12,28 proc. akcji Zielonej Budki. Wkrótce podwyższy kapitał w spółce o 20,5 mln zł.

Po kolejnych transakcjach dokapitalizowania i przejęciu akcji od Zbigniewa Grycana, właściciela firmy, jeszcze w tym roku Enterprise Investors stanie się większościowym akcjonariuszem producenta lodów. Inwestycja w ZB zaplanowana jest na mniej wiecej cztery lata. Zbigniew Grycan zostanie szefem rady nadzorczej spółki. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie prezesem i przygotuje nową strategię dla firmy.

W sumie w tym roku wydamy na Zieloną Budkę ponad 10 mln USD (40 mln zł). Te pieniądze przeznaczymy na budowanie naszej pozycji na rynku i rozwój sieci sprzedaży. Zdolności produkcyjne firmy są wystarczające. Polska ma największą liczbę fabryk lodów na głowę mieszkańca w Europie, ale i najmniejsze spożycie. Zjadamy średnio zaledwie 3 litry lodów, podczas gdy Szwedzi - 13, a Amerykanie - 23 – tłumaczył Pulsowi Biznesu Ryszard Wojtkowski, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję.
Przyznaje, że EI jest nadal zainteresowany tą branżą, musi jednak zbadać cały sektor.
- Konsolidacja na tym rynku jest nieunikniona. Mamy miejsce najwyżej dla dwóch producentów - dodal Ryszard Wojtkowski.

Więcej: Puls Biznesu, Katarzyna Kozińska, 12 kwietnia 2001, s. 9

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0