Wal-Mart niedługo w Polsce?

Wtorek
28.06.2005
Wal-Mart, największa sieć sklepów handlowych na świecie, wchodzi do Polski.
- Szykuje się wojna cenowa między wielkimi sklepami, a ceny żywności polecą w dół - twierdzą specjaliści.
 

Informację o planowanych inwestycjach giganta w Europie Środkowo-Wschodniej podał poniedziałkowy "Financial Times". Dziennik powołał się na rozmowę z dyrektorem wykonawczym spółki Wal-Mart Stores Lee Scottem, który zapowiedział w Brukseli, że sieć chce otworzyć sklepy w Polsce, na Węgrzech oraz w Rosji.
- Nie jest dla nas ważne, do którego z tych państw wejdziemy najpierw. Chcemy być we wszystkich - dodał.

Amerykański gigant w USA jest znany z maksymalnego cięcia cen. Czy podobnie będzie w Polsce? Analitycy twierdzą, że na początku klientów czeka wojna marketingowa między Wal-Martem a dotychczasowymi graczami Metrem, Carrefourem czy Biedronką o nasz rynek wart ok. 50 mld zł.

W jej rezultacie ceny żywności spadną.
- Rewolucji jednak nie będzie - zarzeka się Andrzej Maria Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zrzeszającej hiper- i supermarkety.

Jego zdaniem ceny w kraju są na bardzo niskim poziomie. Jeśli gigant z USA wywoła wojnę cenową, dęba staną dostawcy - którzy już teraz muszą się bardzo starać, by związać koniec z końcem.

Najwięksi na świecie

Wejście giganta powinno zmienić cały nasz rynek handlu. Wal-Mart to dwunasta co do wielkości firma świata i absolutny numer jeden w branży. Ma sieć ponad 5 tys. sklepów i roczne przychody w wysokości prawie 290 mld dol. Jest prawie trzy razy większy od swego największego konkurenta, francuskiego Carrefoura - ten ostatni ma ok. 11 tys. marketów i przychody 80 mld dol. w 2004.

W Europie Wal-Mart jest jak na razie obecny tylko w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Za Odrą w 1998 r. przejął 21 marketów Wertkauf, a rok później 74 sklepów Interspar.

Będą przejmować

Branża o planach ekspansji Wal-Martu do Polski mówi już od kilku lat. Gigant ma nawet zarejestrowaną w Poznaniu spółkę - nie podejmowała jednak działalności. Jak wynika z zapowiedzi Scotta, jej pierwszym krokiem będzie przejęcie którejś z już działających na rynku firm, a później - jej rozbudowa.

Kogo Wal-Mart ma na celowniku? Zdaniem specjalistów możliwe są dwa wyjścia. Wal-Mart może przejąć jakąś sieć hipermarketów - ostatnio podobną transakcję zawarł Ahold, sprzedając Carrefourowi 13 wielkopowierzchniowych hipermarketów Hypernova.

Może również - jak sugeruje część specjalistów - zainwestować w dyskonty. To małe supermarkety działające w ramach sieci, które zatrudniają po kilka, góra kilkanaście osób.
- Decydując się na ten drugi wariant, Wal-Mart kupi Żabkę, Biedronkę lub Lewiatana - twierdzi analityk branży, który chce pozostać anonimowy.
Dałoby mu to już na wejściu minimum kilkaset sklepów - Żabka ma ich ok. 1,4 tys., Lewiatan 1,6 tys., a Biedronka ponad 700.

Analitycy twierdzą, że Wal-Mart znajdzie miejsce na rynku. Ponad połowa Polaków mieszka na wsi oraz w małych miastach. Wielkie sieci jeszcze tam nie dotarły, podobnie jak na tereny wschodniej Polski. To istna ziemia obiecana. O jej potencjale może świadczyć choćby to, że np. Biedronka w podobnych miejscach ma otworzyć do 2007 r. nawet 275 nowych placówek.

Więcej: Piotr Miączyński, "Gazeta Wyborcza", 28 czerwca, 2005 r.
Gazeta Wyborcza

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information. -...

46 wypowiedzi
ostatnia 28.05.2018
Firma zajmująca się odszkodowaniami - warto?

Warto podjąć współpracę z EuCO. Mają naprawdę dobre warunki. Moje zdanie jest takie, że najlepiej współpracować z dobrymi, znanymi na rynku firmami.

7 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Lady i regały, w tym lady i szafy mroźnicze czy witryny grzewcze dostaniecie w http://frigosystem.com.pl/ ze Szczecina. Firma jest mega solidna, sprzety działają...

52 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Ruszają regionalne targi franczyzy

Assignment Writing Service the writer affiliated with the writing companies are highly qualified as the criteria of being a professional writer is Master’s degree at least...

8 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Promocja firmy w katalogach internetowych

Jak maiłabym wybrać firmę, która ma moją firmę rozreklamować w katalogach, czy poprowadzić kampanię AdWords to zdecydowałabym się na popularnego i skutecznego...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

Może warto pomyśleć o filmie promocyjnym czy produktowym? Produkcja tego rodzaju filmów może się zająć http://www.imperiafilm.com/ z Krakowa. Dla nas zrobili...

202 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jak zareklamować mały sklep przez Internet?

Ja wynajęłam firmę https://www.grupafaro.pl/ do prowadzenia dla mnie reklam adwords w google i są skuteczni, przybywa mi wejść i klientów. Także mogę polecić, widać...

64 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Majątek pod ochroną

Apk ideas makes no representations, warranties, or assurances as to the accuracy Read More

1 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018