Przedsiębiorca przed szkodą...

Środa
17.08.2005
Chcesz prześwietlić kontrahenta? Z biura informacji gospodarczej dowiesz się, czy twój partner nie ma długów.
 

Jednym ze sposobów na uniknięcie kłopotów z niesolidnymi kontrahentami jest nawiązanie współpracy z biurem informacji gospodarczej (BIG). W Polsce zarejestrowane są cztery biura informacji gospodarczej — Krajowy Rejestr Długów (istnieje od 2003 r.), austriackie KSV, InFoScore oraz InfoMonitor.

Wystarczy 200 zł zaległości

Nie przekonujemy klientów, że stanowimy panaceum na wszelką nierzetelność kontrahentów. Nasze usługi pozwalają natomiast zredukować w istotny sposób koszty obsługi należności przeterminowanych — powiedziała gazecie "Puls Biznesu" Edyta Szymczak, szef sprzedaży KSV BIG.

Powodów, dla których warto korzystać z biur informacji gospodarczej, jest wiele.
Należy sprawdzić wiarygodność kontrahenta przed zawarciem z nim umowy lub dopisać go do listy niesolidnych płatników, jeśli nie sprawdziło się go wcześniej, a on nie zapłacił za towar czy usługę. Uchroni to innych przed wiązaniem się z nierzetelnymi partnerami — tłumaczy Wiola Samborska z KRD.
Biura informacji gospodarczej gromadzą i udostępniają dane o niesolidnych płatnikach zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.
Na listy prowadzone przez biura trafia się łatwo. W rejestrze pojawi się firma, która zalega z uregulowaniem zależności dłużej niż 60 dni na kwotę wyższą niż 500 zł brutto, oraz osoba fizyczna — jeśli jest to 200 zł brutto — wyjaśnia Adam Łącki.
Informacja o tym długu będzie dostępna przez 10 lat, chyba że wcześniej zostanie on spłacony.

Zgłosić mogą tylko firmy

Aby umieścić dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów, wystarczy, że firma lub osoba fizyczna zalega nam ze spłatą należności. Prawo do umieszczania takich informacji mają jednak tylko przedsiębiorcy. Aby dług trafił do rejestru, wierzyciel nie musi mieć wyroku sądowego — wystarczy niezapłacona faktura czy rachunek. Wcześniej jednak — z trzydziestodniowym wyprzedzeniem — należy powiadomić dłużnika o zamiarze dopisania go do KRD. Nieuczciwy dłużnik zostanie powiadomiony o przeprowadzaniu procedury i otrzyma informację o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą wpis do rejestru.
Umieszczenie dłużnika w biurze informacji gospodarczej znacznie utrudni mu działalność — o tym, że nie płaci zobowiązań, dowiedzą się inni przedsiębiorcy, banki nie będą chciały udzielić mu kredytu, nie weźmie niczego w leasing i nie wynajmie mieszkania czy biura.

Koszty i zalety

Rozpoczęcie współpracy z KRD (jednorazowa opłata aktywacyjna) kosztuje 225 zł netto. Później klient ma wybór między czterema pakietami — w cenie od 120 do 395 zł. W zależności od wybranego pakietu maleje koszt za dopisanie do listy dłużnika — od 45 zł w pakiecie brązowym do 4 zł w pakiecie platynowym.

Więcej: Joanna Inorowicz, "Puls Biznesu", 17 sierpnia 2005r.
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

59 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

59 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

59 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

59 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018