Teraz Polska, potem Europa

Czwartek
18.08.2005
Utworzenie sieci 160 sklepów w Polsce, wprowadzenie nowej marki i wyjście w region — oto plan przyszłego giełdowego debiutanta.
 

Od dziś do 31 sierpnia wybrani inwestorzy będą mogli składać zapisy w IDM na niepubliczną emisję akcji Monnari Trade, łódzkiej spółki zajmującej się projektowaniem i dystrybucją ekskluzywnej odzieży damskiej, przeznaczonej dla kobiet preferujących klasyczny styl ubierania. Do wzięcia jest ponad 700 tys. papierów, które przyniosą spółce 4 mln zł. A to dopiero początek zmian kapitałowych w firmie, która niedawno ogłosiła, że zamierza zadebiutować na parkiecie.

Dla mniejszych graczy

Środki z pierwszej emisji giełdowej zostaną przeznaczone na otwarcie nowych sklepów oraz finansowanie bieżącej działalności. Spółka przymierza się także do stworzenia nowego centrum logistycznego.

Spółka nastawia się na rozbudowę sieci w kraju. Obecnie dysponuje 43 sklepami. W tym roku dołoży 13. Do końca 2007 r. ma być ich 77, a w 2011 r. — prawie 160. Rozwój dystrybucji przekłada się na przychody. O ile w okresie styczeń-czerwiec 2004 r. wynosiły one 12,8 mln zł, to za sześć miesięcy bieżącego roku — 17,8 mln zł. Gorzej ma się sprawa z zyskiem netto. O ile po dwóch kwartałach 2004 r. sięgał on 1,3 mln zł, o tyle teraz „tylko” 1,1 mln zł. Jak tłumaczy Marek Banasiak, prezes spółki na zyskach odbijają się wydatki na tworzenie nowych sklepów.

Oprócz rozbudowy sieci spółka poszuka też nowych marek. Tak przecież zrobiło LPP (po Reserved wprowadziło Cropp Town, a teraz ma w zanadrzu nowy projekt), które zyskało zaufanie inwestorów giełdowych. Nie skorzysta za to — przynajmniej na razie — z rozwiązań franczyzowych na dużą skalę.
Próbowaliśmy, ale brakuje dobrych franczyzobiorców z odpowiednią wiedzą i z kapitałem — twierdzi prezes.

Maszynka do zarabiania

Po Polsce ma przyjść czas na inne rynki regionu. Nie jest to jednak priorytet. Widać to także po wynikach. O ile w 2002 r. eksport dawał 25 proc. wpływów, o tyle obecnie mniej niż 1 proc. Ale i to ma się zmienić.

Jakie rynki zagraniczne będą pierwszym celem Monnari? Eksperci sugerują, że Czechy i Słowacja, gdzie spółka postawiła wcześniej pierwsze kroki.

Więcej: Tadeusz Markiewicz, "Puls Biznesu", 18 sierpnia 2005r.
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018