31.08.2005

VideoWorld w katalogu franczyz i systemów partnerskich

W katalogu franczyz i systemów partnerskich prezentujemy nową sieć wypożyczalni płyt DVD i kaset VHS – VideoWorld.

Pierwsza wypożyczalnia VideoWorld powstała w Rybniku w 1990 roku. W chwili obecnej funkcjonuje 38 własnych filii VideoWorld oraz 11 jednostek partnerskich na terenie pięciu województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz pomorskiego. Przedstawiciele sieci planują otwierać kolejne wypożyczalnie w pozostałych województwach.

Osoba, która będzie chciała przyłączyć się do sieci i otworzyć wypożyczalnię, musi liczyć się z wydatkiem od 50 tys. zł do 250 tys. zł. Kwota inwestycji zależy od wielkości i zniszczenia lokalu. Przedstawiciele sieci podkreślają, że najważniejsza jest lokalizacja. Według nich to ona determinuje sukces przedsięwzięcia. Lokal powinien mieć minimum 90 m2 powierzchni i być położony w centrum miasta zamieszkałego przez ponad 30 tys. mieszkańców. Przed lokalem powinny być zapewnione miejsca parkingowe dla klientów. W ramach opłaty licencyjnej franczyzobiorca otrzyma kilkanaście tysięcy kaset video (zależnie od powierzchni lokalu - w największych jest 17 tysięcy filmów w ofercie).

Potencjalni partnerzy sami powinni znaleźć odpowiedni lokal i następnie przedstawić go do akceptacji przedstawicielom sieci. Zdarza się czasami, że franczyzodawca dysponuje ofertami najmu lokali np. obecnie w Katowicach, Zabrzu i Chrzanowie.

Według sporządzonych planów finansowych firmy, zwrot z inwestycji w niewielkich lokalach w mniejszych miastach powinien nastąpić w przeciągu 20-24 miesięcy. Jeśli franczyzobiorca otwierał dużą wypożyczalnię (100-200 tys. zł poniesionych kosztów) to zwrot z inwestycji powinien nastąpić po 6-15 miesiącach.

Info: VideoWorld