02.09.2005

Czat z Mail Boxes Etc. i Galerią Prezentów

2 września z Czytelnikami portalu rozmawiał Paweł Klimek.

Galwan: A jak sytuacja wygląda w przypadku MBE? Czy do tej działalności długo trzeba dokładać?
Paweł Klimek: Jak każda działaność (może poza Galerią Prezentów) tak i ta wymaga zabezpieczenia na pierwsze miesiące działalności. Średni okres oczekiwania na tzw. break even point to 6 do 9 miesięcy, i co ciekawe jest to średnia wspólna dla bardzo wielu krajów z różnych miejsc na świecie - nie tylko z Europy.

Nina: Ile trzeba zainwestować w Galerię Prezentów do momentu otwarcia sklepu? Chodzi mi o licencję, koszty adaptacji lokalu, zatowarowanie. I jaki jest okres zwrotu inwestycji?
Paweł Klimek: Kwota inwestycji jest oczywiście zależna od lokalu i jego stanu, w nowo powstających centrach będzie ona większa, a w już istniejących mniejsza i równać się będzie adaptacji lokalu (zależnie od jego stanu) oraz wyposażeniu. Można przyjąć, że jest możliwe otwarcie Galerii Prezentów przy minimalnym kapitale na poziomie około 80 - 90.000,- PLN. W nowo powstających centrach koszt ten będzie wyższy. Co do towarów, pamiętać należy, że nasza franczyza oferuje od razu przystąpienie do indywidualnych umów - dostawy ze znacznie wydłużonym terminem płatności. Zwrot inwestycji zależy od momentu otwarcia punktu. Jeżeli robimy to na przełomie III i IV kwartału, możemy spodziewać się zwrotu już w grudniu w roku otwarcia.

Robert: W jaki sposób kontrolują Państwo jakość usług w punktach MBE?
Paweł Klimek: Za pośrednictwem programu komputerowego śledzimy bieżące operacje franczyzobiorcy. Kierownik konceptu MBE p. Dariusz Kwieciński, w miarę często odwiedza punkty franczyzowe, służąc na bieżąco pomocą i doradztwem. Jeżeli chodzi Panu jednak o tzw. zakupy kontrolowane - to ich nie praktykujemy. Franczyzobiorcy, tak samo jak i nam, powinno zależeć na jakości obsługi, i jeśli bedzie miał jakiekolwiek problemy, zwróci się do nas. Pamiętajmy także, że franczyzobiorca jest samodzielnym przedsiębiorcą.

niki: Pochodzę z niedużego miasta gdzie prawie nie ma punktów oferujących usługi takie jakie w swojej ofercie ma MBE. Czy myśli Pan, że w niedużej miejscowości można otworzyć punkt MBE i czy będzie on rentowny?
Paweł Klimek: Pojęcie "nieduże miasto" jest bardzo nieostre. Rzecz w tym, by w otoczeniu znajdowało się jak najwięcej małych i średnich podmiotów gospodarczych. Zapraszam do kontaktu indywidualnego, wtedy będziemy mogli precyzyjnie ocenić lokalizację.

Nina: Czy zgłaszając się do Was (G.P.) muszę już mieć lokal?
Paweł Klimek: Byłaby to sytuacja optymalna. Ale także sami wyszukujemy i rezerwujemy odpowiednie miejsca. W tej chwili dysponujemy dobrymi lokalizacjami w Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu, zapraszam więc na spotkanie.

Pulsar: Galeria Prezentów to ciągle mało znana marka. Czy sama sieć zbuduje markę, czy organizatorzy podejmą jakieś działania?
Paweł Klimek: Już teraz podejmujemy szereg działań lokalnych mających promować markę - vide cykl Wakacyjnych Spotkań ze Sztuką. Po otwarciu kolejnych punktów zamierzamy podjąć działania o charakterze ogólnym - mające wspierać markę jako taką a nie poszczególne punkty. Na obecnym etapie dużo istotniejsza jest promocja nowo otwieranych Galerii Prezentów w otoczeniu lokalnym.

nitkiewicz: Zakładając, że mam środki finansowe, które umożliwią mi otwarcie Galerii Prezentów bądź punktu MBE, to który by mi Pan polecił? Interes chciałbym prowadzić razem z żoną. Do tej pory prowadziliśmy magiel oraz osiedlowy sklep spożywczy. Teraz chcemy zająć się bardziej prestiżowym biznesem. Jesteśmy mobilni. Możemy zamieszkać w każdym mieście w Polsce. Przeprowadzka nie jest dla nas żadnym problemem. Obydwoje mamy ponad 30 lat i średnie wykształcenie.
Paweł Klimek: To dwa zupełnie różne koncepty - Galeria Prezentów to franczyza prostsza, wymagająca mniejszych nakładów i dająca szybciej zysk - ale - górna granica tego zysku jest nie do podniesienia. Z kolei MBE to prawdziwe wyzwanie biznesowe, nowatorskie na naszym rynku, trudniejsze, ale i dające większe możliwości zysku w długiej perspektywie. Poza tym MBE z natury swej istoty nie posiada na razie i wydaje się na przykładzie Europy, nie będzie posiadać w przyszłości konkurencji. Zapraszam więc na spotkanie indywidualne.

<-- WSTECZ | WIĘCEJ -->

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0