02.09.2005

Czat z Mail Boxes Etc. i Galerią Prezentów

2 września z Czytelnikami portalu rozmawiał Paweł Klimek.

gutek: Czy MBE moze powstawać w mniejszych miastach, ok. 30-50 tys. mieszkańców, jeżeli jest tam dużo potencjalnych klientów?
Paweł Klimek: Rzecz wymaga szczegółowej analizy. Chodzi o sprawdzenie potencjału małych i średnich przedsiębiorstw w otoczeniu planowanego punktu.

AnitaK: Prowadzę sklep papierniczy w Rzeszowie. Mój lokal jest na tyle duży, że myślę o zwiększeniu asortymentu. Nie chciałabym rezygnować z tego biznesu. Czy możliwe jest prowadzenie Galerii Prezentów i sklepu papierniczego pod jednym dachem?
Paweł Klimek: Pod jednym dachem tak, ale nie pod jednym "szyldem". Należałoby wyodrębnić powierzchnię (min. 25-27 metrów) dla Galerii Prezentów i odpowiednio oznaczyć sklep - stoisko.

adam plock: Witam panie Pawle. Proszę powiedzieć, tak naprawdę z jakich klientów utrzumuje się taka Firma. Chodzi mi o to, czy są to klienci indywidualni czy korporacyjni?
Paweł Klimek: Jeżeli chodzi o MBE (nie zaznaczył Pan, o który koncept pyta), to najważniejszą pozycją w przychodach są oczywiście usługi na rzecz podmiotów gospodarczych. Przy czym nie mam tu na myśli dużych i "wielkich" firm. Chodzi o małe - często jednoosobowe firmy oraz nieco większe (tzw. średnie) przedsiębiorstwa. Z kolei ze skrytek zaczynają też korzystać osoby fizyczne. Małą poligrafią interesują się zarówno klienci korporacyjni jak i indywidualni. Widać to także w przesyłkach i pakowaniu.

Mirka_Wawa: Dlaczego zdecydowali się Państwo na rozwój dwóch tak różnych sieci?
Paweł Klimek: Wszystko zaczęło się od MBE - nasza firma została wybrana z wielu potencjalnych kandydatów w tej części Europy. Potem zarząd uznał, że skoro i tak budujemy dział sprzedaży franczyzy, warto zająć się także naszymi własnymi sklepami. Tak powstała koncepcja opracowania franczyzy własnej - Galeria Prezentów, oraz spożytkowania niewątpliwego sukcesu tych punktów na rynku franczyzowym. I tak począwszy od II kwartału tego roku sprzedaję dwa zupełnie różne koncepty franczyzowe. Jeden nabyty, a drugi własny. Muszę powiedzieć, że franczyzobiorcy często w początkowej fazie interesują się obydwoma, dopiero później podejmują decyzję.

hanna wawa: Zamierzają Państwo otworzyć Galerię Prezentów w CH Wola Park w Warszawie. Czy dysponują Państwo lokalami w innych CH w stolicy, np. Arkadii bądź Galerii Mokotów?
Paweł Klimek: Niestety muszę Panią zmartwić. W Warszawie mamy kilku potencjalnych franczyzobiorców, ale stolica stanowi dla nas pewien problem pod względem dostępności lokali. Liczymy więc na operatywność franczyzobiorców, którzy zdecydowanie lepiej znają lokalny rynek.

Pulsar: Ile punktów musi mieć sieć Galerii Prezentów żeby Parta pomyślała o ogólnopolskiej promocji marki? To samo pytanie dotyczy MBE. Czy MBE w Polsce otrzymuje jakieś marketingowe wsparcie od amerykańskiej centrali?
Paweł Klimek: Planujemy takie działania - oczywiście w porozumieniu z franczyzobiorcami - po otwarciu 7-9 Galerii Prezentów. Podobnie rzecz ma się z MBE. Oczywiście otrzymujemy różne materiały i wsparcie promocyjne z Centrali w San Diego jak i Centrali Europejskiej.

Mirka_Wawa: Czy zamierzają Państwo stać się polskim multifranczyzodawcą? Może zapoczątkują Państwo nowy trend w polskim franchisingu?
Paweł Klimek: Być może nabyte doświadczenia w zakresie sprzedaży i obsługi punktów franczyzowych skłonią zarząd do rozważenia takiej możliwości. Na razie na to chyba za wcześnie. Poza tym chcemy, by nasi potencjalni i faktyczni franczyzobiorcy byli obsługiwani w pełni profesjonalnie, a to wymaga odpowiedniej ilości czasu poświęconego na kontakty osobiste.

Fymek: Czy otwarcie dwóch punktów franczyzowych pozwala już wyciągnąć wnioski o działaniu tej franczyzy?
Paweł Klimek: Jeżeli chodzi o Galerię Prezentów zdecydowanie tak. Poza tym proszę pamiętać, że bazujemy na kilkuletnim doświadczeniu punktów własnych, które doskonale prosperują.

Adam: Czytałem w magazynie, że zamierza się pan spotkać się z potencjalnymi franczyzobiorcami. Ta propozycja jest cały czas aktualna?
Paweł Klimek: Oczywiście tak. Zapraszam wszystkich chętnych do siedziby firmy Profit System w Warszawie, w piątek 9 września. Szczegóły na stronach www. Proszę umawiać się na konkretne godziny, tak aby spotkania te były dla Państwa jak najbardziej efektywne.

Dziękujemy Państwu za udział w spotkaniu. Dalsze pytania do p. Pawła Klimka prosimy przesyłać drogą emailową: pklimek@mbe.com.pl lub galeriaprezentow@mbe.com.pl.
Paweł Klimek: Dziękuję wszystkim za udział w arcyciekawym dla mnie czacie. Pozostaję do Państwa dyspozycji pod adresami emailowymi. Życzę miłego weekendu i mam nadzieję, że wygramy z Austrią 3:0 :))

<-- WSTECZ

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0