Dobra i zła umowa

Czwartek
15.09.2005
Umowa franczyzowa nie może być obustronną kokieterią - listą deklaracji i zapewnień o dobrej woli i współpracy stron. Powinna być precyzyjna, lecz nie nazbyt drobiazgowa. Powinna być podpisywana z myślą o złych czasach i konkretnych konfliktowych sytuacjach. Musi przewidywać problemy i zawczasu określać sposób ich rozwiązania.
 

Wbrew obiegowym opiniom, największym problemem polskich umów franczyzowych nie jest wcale rzekoma nierówność skazująca franczyzobiorców na pożarcie, tylko wewnętrzny chaos i ogólnikowość umów. Zasady współpracy często spisane są na kilku kartach papieru. Takie rozwiązanie funkcjonuje, gdy współpraca dobrze się układa, ale przecież gdy między franczyzobiorcą a franczyzodawcą panuje pełne zrozumienie, to współpraca równie dobrze może odbywać się bez umowy.

Druga kategoria złych umów to umowy przesadnie buchalteryjne, zawierające przesadnie rozbudowaną część techniczną, np. co do minuty rozpisaną procedurę składania i rozliczania zamówień. Nadmierna szczegółowość umowy powoduje konieczność tworzenia aneksów niekiedy już po tygodniu od jej podpisania. Wprowadza to niepotrzebny bałagan i niezliczoną liczbę wersji umowy.

Dobra umowa franczyzowa powinna być uporządkowana i napisana precyzyjnym i równocześnie zrozumiałym językiem. Powinna przewidywać potencjalne konflikty i skutecznie chronić know-how systemu. Dobrze napisana umowa nie może też zapominać o ochronie franczyzobiorcy w trudnych dla niego czasach.

Umowę franczyzową powinna rozpoczynać preambuła, w której określa się stan faktyczny, intencje jej stron oraz idee i wartości, w oparciu o które będzie prowadzona współpraca między stronami. Następnie w celu systematyzacji i lepszego zrozumienia treści umowy powinno zamieścić się definicje podstawowych pojęć, które są w niej stosowane. Kolejne postanowienia opisują poszczególne etapy współpracy prowadzonej na podstawie umowy. Można podzielić je na trzy grupy:

 • postanowienia związane z zawarciem umowy,
 • postanowienia opisujące prawa i obowiązki stron podczas jej obowiązywania
 • postanowienia regulujące przyczyny oraz sposoby rozwiązania umowy.
 • Aby prawidłowo skonstruować kontrakt, należy sobie wyobrazić kolejne kroki, które konieczne są do podjęcia, a następnie prowadzenia i zakończenia współpracy. Ważne jest aby zachować właściwą kolejność postanowień, tak aby tworzyły logiczną całość – ułatwi to czytanie umowy i jej zrozumienie.

  Oto zagadnienia, których nie może zabraknąć w profesjonalnie przygotowanym kontrakcie:

 • Zasady przystąpienia do systemu
 • Okres obowiązywania umowy
 • Teren działania franczyzobiorcy
 • Prawa i obowiązki stron
 • Ochrona znaków towarowych i oznaczeń sieci
 • Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa
 • Działalność konkurencyjna
 • Szkolenia
 • Opłaty licencyjne i opłata marketingowa
 • Promocja i reklama
 • Uprawnienia kontrolne franczyzodawcy
 • Rozwiązanie umowy
 • Autor: Andrzej Krawczyk dyrektor ds. franchisingu w PROFIT system, wyłączny konsultant Horwath Franchise Services na teren Polski.
  PROFIT system

  NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

  Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

  Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

  Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

  Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

  Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

  Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

  Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

  Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

  Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

  Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

  POPULARNE NA FORUM

  Tani biznes dla początkującego

  Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

  82 wypowiedzi
  ostatnia 17.06.2018
  Damskie torebki

  Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

  18 wypowiedzi
  ostatnia 15.06.2018
  Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

  jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

  33 wypowiedzi
  ostatnia 15.06.2018
  Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

  Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

  427 wypowiedzi
  ostatnia 14.06.2018
  Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

  Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

  119 wypowiedzi
  ostatnia 14.06.2018
  Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

  Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

  55 wypowiedzi
  ostatnia 14.06.2018
  Prezent na dzień dziecka

  Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

  2 wypowiedzi
  ostatnia 13.06.2018
  Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

  Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

  55 wypowiedzi
  ostatnia 13.06.2018