Mniejsze banki zastawiają sieci

Piątek
14.10.2005
Na rynku bankowym robi się coraz ciaśniej. Mniejsi gracze w szybkim tempie rozbudowują „pajęczynę” placówek i gonią największych.
 
Ekspansję zapowiadają m.in. Lukas Bank, Raiffeisen Bank, Dominet Bank. Strategie są różne. Dominet Bank tworzy sieć placówek agencyjnych i chce do 2007 roku uruchomić 130 takich punktów. Dodatkowo wzrośnie liczba oddziałow partnerskich: ze 114 do 200.

Standardowe oddziały otwiera Lukas Bank. Maciej Witucki, prezes banku, zapowiedział niedawno, że za dwa lata liczba placówek podwoi się i wzrośnie do 200-250. Z kolei Raiffeisen do czerwca przyszłego roku chce uruchomić 30 nowych punktów (obecnie bank ma 71 oddziałów).

Ambitne plany mają również i inni mali gracze. Getin Bank, który ma 114 oddziałów (w tym 21 Biur Kredytów Hipotecznych Dombanku), w najbliższych trzech miesiącach powiększy swój stan posiadania do 130 placówek. Swoją sieć rozwinie też dzięki akwizycjom. Niedawno Getin Holding kupił Wschodni Bank Cukrownictwa, który ma 30 oddziałów i przynajmniej część z nich ma być włączona do sieci Getin Banku.

W bankowej ekspansji coraz większą rolę odgrywają małe, mobilne punkty obsługi klienta, w dużych galeriach handlowych. Nowe placówki agencyjne Dominet Banku to tak naprawdę stoiska, które można przenosić oraz łączyć ze sobą, np. stanowisko kasowe i kredytowe.

Euro Bank oprócz klasycznych oddziałów (2–4-osobowe), otwiera niewielkie punkty w centrach handlowych i tzw. boksy (malutki oddział z bankomatem). BPH oprócz swoich oddziałów ma 275 placówek partnerskich, działających na zasadzie franczyzy, a docelowo miało być ich 600.

W pozyskiwaniu i obsłudze klientów banki wspierają też pośrednicy finansowi i multibrokerzy. Te kanały dystrybucji najsilniej wykorzystuje Getin Bank, który sprzedaje swoje kredyty przez Fiolet, Unilink, QS PDK, CLS.

Według ekspertów za kilka lat połowa kredytów bankowych będzie sprzedawana przez pośredników, dziś tą drogą przechodzi 15 proc. kredytów hipotecznych.

Więcej: Monika Krześniak, Gazeta Prawna, "Gospodarka", 14-16 października 2005.
Gazeta Prawna
/2/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Fakturowa rewolucja

Z powodzeniem korzystam z chmury faktur od kilku miesięcy. Bardzo proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie, faktycznie ułatwia wystawianie i przesyłanie faktur.

6 wypowiedzi
ostatnia 19.10.2018
założenie Franczyzy banku

Szanowny Panie, Zysk Partnera zależy od wolumenu kredytów, które udzieli on w danym miesiącu rozliczeniowym. Każdy produkt ma swoją podstawową tabelę prowizyjną,...

8 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Firma pożyczkowa

Jeśli jest się świadomym tego, co się robi to nie widzę najmniejszych przeszkód, aby nie brać w ogóle pożyczki. Niektórym to może się naprawdę przydać :)...

69 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Pośrednictwo kredytowe - z którą firmą podjąć współpracę?

I z zakończeniem kolejnych rozliczeń znów miło nam poinformować że kampania https://sprintmoney.pl ma 100% zatwierdzonych wniosków pozyskanych przez naszych...

125 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Firma pożyczkowa

Sprawdź to https://chwillowki.pl/

69 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Firma pożyczkowa

Najlepsze chwilówki znajdziesz na https://chwillowki.pl

69 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Biuro rachunkowe

Ja korzystam z biura rachunkowego KOF http://www.koflublin.pl/ i jestem bardzo zadowolona. Wszystkim zajmują się profesjonalnie i na czas. Dzięki nim mogę skupić się na...

114 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
RODO i ochrona danych.

Pytanie do osób zorientowanych czy tego typu wzory będą odpowiednie -...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2018