17.10.2005

Kłamstwo krótko pachnie

Przedstawiciele sieci Nicole skarżą się na pomysły niektórych swoich franczyzobiorców. Kupują oni np. produkty z innego źródła niż dozwolone przez dawcę, bądź sprzedają dodatkowy asortyment.

Kilkakrotnie przyłapaliśmy swoich franczyzobiorców na oszustwie — mówi Agnieszka Lawenda-Szychowska, regional manager sieci Nicole. – Najpierw nieuczciwego biorcę przywołujemy do porządku. Gdy to nie skutkuje, wówczas rozwiązujemy umowę. A stoisko przekazujemy innemu franczyzobiorcy — dodaje.

Franczyzobiorca na celowniku

Agnieszka Lawenda-Szychowska twierdzi, że franczyzobiorcy lubią kombinować. Starają się zaoszczędzić np. kupując część perfum u innych dostawców. Na szczęście łatwo jest to wykryć, bo nadal kupują oryginalne opakowania od franczyzodawcy. Zbyt wiele opakowań w porównaniu do zakupionych perfum. Gdy przedstawiciele sieci wykryją taką nieprawidłowość, wówczas baczniej obserwują takiego biorcę. Oszustwo można ukryć maksymalnie przez trzy miesiące, do czasu gdy sieć otrzyma kilka miesięcznych raportów ze sprzedaży. Wtedy je zestawia i ma mocny dowód na papierze przeciwko biorcy!

Niektórzy posuwają się dalej

Są też tacy franczyzobiorcy, którzy kupują „na lewo” nie tylko perfumy, ale także opakowania. Myślą, że dzięki temu nikt nie zauważy nieprawidłowości. Gubi ich jednak zwykła pazerność.
Mieliśmy biorcę, który z miesiąca na miesiąc zamawiał od nas mniej towaru, a wykazywał że stoisko nadal jest rentowne. Sprzedawał coraz mniej, a utrzymywał, że zarabia tyle samo. Z elementarnych zasad ekonomii wiadomo, że nie jest to możliwe — mówi Agnieszka Lawenda-Szychowska.

Czasami to tylko niewiedza

Przedstawiciele Nicole opowiadają, że czasami franczyzobiorcy szkodzą sieci swoją bezmyślnością.
Jeden z biorców, zaczął sprzedawać na stoisku oprócz perfum również breloczki — mówi Martyna Fon, public relation manager Nicole. — Gdy powiedzieliśmy mu, że jest to zabronione i sprzeczne z zasadami franchisingu, był bardzo zdziwiony. On nie zrobił tego, bo chciał nas oszukać. To po prostu była bezmyślność — dodaje. Obecnie Nicole to sieć licząca 120 stoisk, z czego ponad 80 to punkty franczyzowe.

Info: Nicole

Dyskusja z forum portalu franchising.pl:

malina

Większość perfum zamawiam w firmie, która ma o połowę niższe ceny niż mój dawca licencji, a jakość towaru jest równie wysoka! Oczywiście nadal zaopatruję się u franczyzodawcy, głównie po to, żeby nie stracić stoiska.

Radosław

Malina, to że działasz pod szyldem franczyzodawcy, a zaopatrujesz się w produkty u kogoś innego znaczy, że OSZUKUJESZ swoich klientów. Dlaczego posługujesz się logiem franczyzodawcy i jego imagem? Korzystasz z tego, co dla ciebie dobre (znane logo), a kupujesz tam gdzie taniej!!! Idąc do McDonald’s spodziewam się, że kupię ich kanapki, a nie np. Fast Burger czy coś podobnego. A pewnie Fast Burger dostarczałby produkty do ich zrobienia taniej niż McDonald’s. I jeszcze się z tym afiszujesz, że niby taka sprytna jesteś!!! Wstyd.