Poniedziałek
17.10.2005
Przedstawiciele sieci Nicole skarżą się na pomysły niektórych swoich franczyzobiorców. Kupują oni np. produkty z innego źródła niż dozwolone przez dawcę, bądź sprzedają dodatkowy asortyment.
 

Kilkakrotnie przyłapaliśmy swoich franczyzobiorców na oszustwie — mówi Agnieszka Lawenda-Szychowska, regional manager sieci Nicole. – Najpierw nieuczciwego biorcę przywołujemy do porządku. Gdy to nie skutkuje, wówczas rozwiązujemy umowę. A stoisko przekazujemy innemu franczyzobiorcy — dodaje.

Franczyzobiorca na celowniku

Agnieszka Lawenda-Szychowska twierdzi, że franczyzobiorcy lubią kombinować. Starają się zaoszczędzić np. kupując część perfum u innych dostawców. Na szczęście łatwo jest to wykryć, bo nadal kupują oryginalne opakowania od franczyzodawcy. Zbyt wiele opakowań w porównaniu do zakupionych perfum. Gdy przedstawiciele sieci wykryją taką nieprawidłowość, wówczas baczniej obserwują takiego biorcę. Oszustwo można ukryć maksymalnie przez trzy miesiące, do czasu gdy sieć otrzyma kilka miesięcznych raportów ze sprzedaży. Wtedy je zestawia i ma mocny dowód na papierze przeciwko biorcy!

Niektórzy posuwają się dalej

Są też tacy franczyzobiorcy, którzy kupują „na lewo” nie tylko perfumy, ale także opakowania. Myślą, że dzięki temu nikt nie zauważy nieprawidłowości. Gubi ich jednak zwykła pazerność.
Mieliśmy biorcę, który z miesiąca na miesiąc zamawiał od nas mniej towaru, a wykazywał że stoisko nadal jest rentowne. Sprzedawał coraz mniej, a utrzymywał, że zarabia tyle samo. Z elementarnych zasad ekonomii wiadomo, że nie jest to możliwe — mówi Agnieszka Lawenda-Szychowska.

Czasami to tylko niewiedza

Przedstawiciele Nicole opowiadają, że czasami franczyzobiorcy szkodzą sieci swoją bezmyślnością.
Jeden z biorców, zaczął sprzedawać na stoisku oprócz perfum również breloczki — mówi Martyna Fon, public relation manager Nicole. — Gdy powiedzieliśmy mu, że jest to zabronione i sprzeczne z zasadami franchisingu, był bardzo zdziwiony. On nie zrobił tego, bo chciał nas oszukać. To po prostu była bezmyślność — dodaje. Obecnie Nicole to sieć licząca 120 stoisk, z czego ponad 80 to punkty franczyzowe.

Info: Nicole

Dyskusja z forum portalu franchising.pl:

malina

Większość perfum zamawiam w firmie, która ma o połowę niższe ceny niż mój dawca licencji, a jakość towaru jest równie wysoka! Oczywiście nadal zaopatruję się u franczyzodawcy, głównie po to, żeby nie stracić stoiska.

Radosław

Malina, to że działasz pod szyldem franczyzodawcy, a zaopatrujesz się w produkty u kogoś innego znaczy, że OSZUKUJESZ swoich klientów. Dlaczego posługujesz się logiem franczyzodawcy i jego imagem? Korzystasz z tego, co dla ciebie dobre (znane logo), a kupujesz tam gdzie taniej!!! Idąc do McDonald’s spodziewam się, że kupię ich kanapki, a nie np. Fast Burger czy coś podobnego. A pewnie Fast Burger dostarczałby produkty do ich zrobienia taniej niż McDonald’s. I jeszcze się z tym afiszujesz, że niby taka sprytna jesteś!!! Wstyd.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Mydlarnia dla męża i żony

To może być bardzo ryzykowny biznes. Nie chciałbym konkurować z takim Rossmanem. ____________________________ Prace dyplomowe z kosmetologii i nie tylko

6 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Zastanawiam się nad Organique...

Pierwsze słyszę o tej firmie. Trzeba to wszystko dobrze skalkulować. ________________________ Pisanie magisterskich prac z kosmetologii

2 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Perfumy na mililitry

Popularyzacja internetu i penetracja Rossmana sprawia, że bardzo ciężko jest w takim biznesie dojść do wielkich pieniędzy. _______________________ Kosmetologia - pisanie...

81 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Powiedziała YES

Yes ma bardzo fajne produkty. To jest bardzo fajna opcja. __________________________ pracemagisterskie.info

11 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Inwestycja w srebro - czy warto?

Moim zdaniem złoto i srebro wyszło już z mody. Nie ma sensu w to inwestować. _________________________ http://pracemagisterskie.info

63 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Great

Well, as I said earlier keep reading and you will find the answer to that “how to?”. free robux generator no surveys

4 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Rękodzieło - scrapbooking

Cześć, mam rękodzieło rekodziełem ale ja mam inne konkretne pytanie odnośnie zarabianie na handlu kryptowalutami. Chodzi mi konkretnie o ethereum - czy według Was, z...

2 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Inwestycja w srebro - czy warto?

Nie przemawia to do mnie, lepiej już zainwestować na giełdzie.

63 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018